REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Student: Kto pyta, ten trafnie wybiera OFE

Ilona Kata, ekspert Pocztylion OFE
Warto zastanowić się nad trafnym wyborem funduszu emerytalnego.
Warto zastanowić się nad trafnym wyborem funduszu emerytalnego.

REKLAMA

REKLAMA

Mam 70 lat. Jestem na emeryturze. Trudno Ci to sobie to wyobrazić? Zadbaj o swoją finansową przyszłość – samodzielnie wybierz otwarty fundusz emerytalny. Taka decyzja czeka każdego studenta.

- Mam 22 lata, nie pracuję. Czy muszę zapisać się do OFE?

Autopromocja

Zgodnie z prawem polskim nie masz takiego obowiązku. Obowiązek wyboru OFE mają osoby, które podjęły pierwszą pracę podpisując umowę o pracę. Jeżeli jesteś studentem lub uczniem do 26 roku życia, rozpocząłeś studia doktoranckie i pracujesz w ramach umowy o dzieło, zlecenia. Martwisz się, że przeoczysz termin wyboru? ZUS przypomni Ci o tym wysyłając stosowne zawiadomienie. Jeżeli nie zdecydujesz się samodzielnie na konkretny fundusz emerytalny, weźmiesz udział w losowaniu, które odbywa się dwa razy do roku: w styczniu i lipcu. Komputer losowo przydzieli Ci OFE. Zastanów się jednak czy nie lepiej mieć wpływ na wybór OFE i świadomie go wybrać?

- Moi rodzice nie musieli wybierać OFE. Dlaczego?

Wybór OFE jest obowiązkowy dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku – prawdopodobnie Twoi rodzice zdecydowali się pozostać w poprzednim systemie. Nowy system emerytalny w Polsce wprowadzony w 1999 roku oparty jest na trzech filarach. Pierwszy to ZUS oferujący niezbędne minimum, drugi - otwarty fundusz emerytalny a trzeci to dobrowolne indywidualne konta emerytalne.

Zobacz: Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zarabiam 2500 brutto. Jaka część moich pieniędzy trafia do systemu emerytalnego?

Jeżeli zarabiasz 2500 brutto – to miesięcznie 19,52 proc. (488 zł) będzie inwestowane w emeryturę. 12,22 proc. (305,5 zł) trafia do ZUS a 7,3 proc. do otwartego funduszu emerytalnego – 182,5 zł. W skali rocznej jest to aż 2190 zł – warto, by Twoje pieniądze były właściwie inwestowane.

- Chcę wybrać fundusz, który osiąga najlepsze wyniki. Gdzie mam znaleźć informacje na ten temat?

Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (www.knf.gov.pl) znajdziesz sprawozdania finansowe poszczególnych funduszy. Pomocne są również analizy przygotowane przez niezależnych ekspertów, które znajdziesz w Internecie oraz prasie. Dobrym źródłem informacji są również przedstawiciele funduszy.

- Wyniki, bezpieczeństwo, etyczne inwestycje, liczba członków. Na co jeszcze mam zwrócić uwagę?

Coroczne raporty, infolinia oraz wysoka jakość obsługi klienta – na pewno pomogą Ci być na bieżąco z Twoimi składkami na emeryturę.

- Zostałam wylosowana, chcę jednak zmienić fundusz. Jak to zrobić?

Po wybraniu nowego podpisz z nim umowę, a następnie prześlij „Zawiadomienie o zawarciu umowy o członkostwo z innym otwartym funduszem emerytalnym” do funduszu, do którego zostałeś przydzielona w drodze losowania. Zmiana wiąże się jednak z poniesieniem dodatkowych opłat. W pierwszym roku opłata za zmianę OFE wynosi 160 PLN, w drugim 80 PLN. OFE ma obowiązek poinformować klienta o wysokości opłaty i wskazać rachunek bankowy, na który należy dokonasz wpłaty.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie studenta

Otwarty Fundusz Emerytalny Pocztylion

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

REKLAMA

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA