| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie studenta > Student na zleceniu a jego ubezpieczenie

Student na zleceniu a jego ubezpieczenie

Studenci pracujący na umowę zlecenie nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu do ukończenia 26 roku życia. Dlatego są bardzo mile widzianymi „pracownikami”.

Aby student pracujący na umowę zlecenie nie podlegał ubezpieczeniu, musi nie ukończyć 26 lat i posiadać status studenta przez cały czas trwania umowy zlecenia.
Studenci mogą podlegać ubezpieczeniom społecznym dobrowolnie.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

9,90 złZUS czy OFE? Poradnik w PDF

Kto ma status studenta

Student posiada status studenta od dnia przyjęcia na studia do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów. W tym okresie, jełki podejmie prace na umowę zlecenie jest zwolniony z ubezpieczeń społecznych oraz z ubezpieczenia zdrowotnego. Status swój student traci w następnym dniu po dniu ukończenia studiów. Nie zachowuje go do końca trwania roku akademickiego.

Zobacz: Ubezpieczenie zdrowotne studenta pracującego na umowę zlecenia

Student to osoba kształcą się na studiach:

  • pierwszego (studia licencjackie i inżynierskie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata i inżyniera) lub drugiego stopnia (studia magisterskie, kończące się uzyskaniem tytułu magistra lub tytułu równorzędnego),
  • jednolitych studiach magisterskich

Polecamy: Przewodnik po zmianach w prawie pracy i ubezpieczeniach 2013/2014

prowadzonych przez uczelnię posiadającą stosowne uprawnienia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego: licencjata, inżyniera, magistra lub tytułu równorzędnego.

Kogo nie uznaje się za studenta

Za studenta, dla celów ubezpieczeń społecznych nie zaliczymy:

  • uczestnika studiów doktoranckich (studia trzeciego stopnia),
  • uczestnika studiów podyplomowych.

Forum Kadry

Osobą pracującą na umowę zlecenia pracodawca ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego:

  • od następnego dnia po obronie pracy dyplomowej, nawet jeśli student nie ukończył jeszcze 26. roku życia,
  • od następnego dnia po wykreśleniu z listy studentów,
  • od dnia ukończenia 26. roku życia.

Student po ukończeniu 26 lat

Jak już wspomniano student podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umów zlecenia lub współpracy przy ich wykonywaniu tylko do dnia ukończenia 26 lat. Co dzieje się, jeśli kończy 26 rok życia? Osoba taka, nadal posiada status studenta, jednak nie spełnia już kryterium wieku, który zwalania od opłacania składek na ubezpieczenia społecznie i ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Pracodawca ma obowiązek zgłosić studenta do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz rozliczać i opłacać składki na te ubezpieczenia od dnia, w którym ukończy 26 lat.

Wiek 26 lat upływa z początkiem ostatniego dnia, w którym osoba ma 26 lat.

Podstawa prawna: Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

Ustawa z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),

Aktualizacja: 04.07.2014

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Student posiada status studenta od dnia przyjęcia na studia do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.
Student posiada status studenta od dnia przyjęcia na studia do dnia ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2013-07-18 14:38 Zgłoś

Doradźcie mi, co w sytuacji kiedy obroniłam licencjat (na mojej uczelni legitymację oddaje pod koniec września) i według niedawno wprowadzonego przepisu zachowuje prawa studenta do 31 października (Dz. U. nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) a pracodawca twierdzi, że z dniem obrony tracę status studenta. Jak się ma status studenta do praw studenta? Na jakiej podstawie miałabym prawa studenta jeśli nie posiadam (według pracodawcy) statusu studenta? Help!

avatar

2013-05-14 14:50 Zgłoś

A jeśli nie zaliczyłem letniej sesji, a legitymacja jest ważna do października to można mnie zaliczać do tego grona czy już nie?

avatar

2013-03-22 23:50 Zgłoś

przecież student dorabia i zarabia nie obciążając systemu zus; dzięki temu, że jest studentem może mieć umowę zlecenie a jego pracodawca nie jest obciązony składką zus, bo tę zapewnia mu uczelnia. Choć raz nie musi podwójnie płacić, choć nawet gdyby musiał, to i tak nic by to nie zmieniło w jego sytuacji.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP26
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem Infor.pl »