REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprostowanie zwolnienia lekarskiego od stycznia 2016

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Edyta Konieczna-Drescher
Maciej Zieliński
Sprostowanie zwolnienia lekarskiego od stycznia 2016/ fot. fotolia
Sprostowanie zwolnienia lekarskiego od stycznia 2016/ fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. błędy w zwolnieniu lekarskim (ZUS ZLA) mogą być korygowane. Do tych najczęstszych można zaliczyć, m.in. błędny PESEL, numer NIP, datę początkową lub końcową zwolnienia. Na czym polega zmiana?

Zaświadczenie lekarskie jest niezbędne do ustalenia prawa do takich świadczeń, jak wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek chorobowy. Aby jednak takie zaświadczenie mogło stanowić podstawę do ich wypłaty, musi zostać prawidłowo wystawione, tj. zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Autopromocja

Powszechnie jednak wiadomo, że błędy w zaświadczeniach lekarskich nie należą do rzadkości. Wśród typowych pomyłek, które najczęściej popełniane są na drukach ZUS ZLA, wskazuje się błędne oznaczenie numeru PESEL chorego, numeru NIP płatnika, daty urodzenia osoby ubezpieczonej czy daty początkowej lub końcowej zwolnienia.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Z brzmienia dotychczasowych przepisów, obowiązujących do 31 grudnia 2015 r., nie wynikało wprost, czy błędy w zaświadczeniach lekarskich podlegają sprostowaniu. W praktyce można było w tym zakresie spotkać dwie przeciwstawne koncepcje. Według pierwszej, w razie stwierdzenia błędu w druku ZUS ZLA lekarz powinien wystawić nowe zaświadczenie i jednocześnie anulować poprzednio wystawione, zachowując anulowany druk ścisłego zarachowania. Nie powinien jednak dokonywać żadnych poprawek na uprzednio wystawionym zaświadczeniu lekarskim. Według drugiej koncepcji lekarz miał prawo usunąć błąd w wystawionym zaświadczeniu, parafując dokonaną poprawkę swoim podpisem i pieczątką. Ten sposób korygowania błędów był jednak de facto limitowany w czasie. W sytuacji bowiem, gdy zaświadczenie lekarskie zostało już wydane ubezpieczonemu bądź przesłane do organu rentowego, dokonywanie tego rodzaju poprawek było niemożliwe. W obiegu nie mogą bowiem funkcjonować różnobrzmiące egzemplarze tego samego zwolnienia.

Oczekiwana zmiana

Wydawać by się mogło, że już niebawem powyższe problemy zostaną wyeliminowane. 1 stycznia 2016 r. weszło bowiem w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz.U. z 2015 r. poz. 2013; dalej: rozporządzenie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadza ono możliwość sprostowania treści zaświadczenia lekarskiego, ale tylko przez lekarza, który je wystawił. Zatem w razie urlopu czy choroby wystawcy zwolnienia jakiekolwiek sprostowanie może okazać się niemożliwe.

Zgodnie z par. 14 ust. 1 rozporządzenia sprostowaniu podlega takie zaświadczenie lekarskie, w którym stwierdzono błąd w jego treści. W szczególności chodzi tutaj o błąd dotyczący danych o niezdolności do pracy, osoby ubezpieczonej lub osoby, nad którą ma być sprawowana opieka, bądź danych płatnika. Użycie w przepisie zwrotu „w szczególności” wskazuje, że katalog danych podlegających sprostowaniu ma charakter otwarty. W konsekwencji sprostowane będą mogły zostać także inne dane niewskazane bezpośrednio w treści rozporządzenia (np. dane płatnika składek).

Rozporządzenie przewiduje także, że informacje o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarz (wystawiający zaświadczenie) przekazuje płatnikowi składek w trybie i w sposób, w jakim temu ostatniemu przekazano informację o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego, którego sprostowanie dotyczy. Ponadto informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego ma on obowiązek przekazać także ubezpieczonemu, którego sprostowanie dotyczy.

Zadaj pytanie na FORUM!

Luki w przepisach

O ile samą instytucję sprostowania zaświadczenia lekarskiego ocenić należy pozytywnie, o tyle można mieć pewne wątpliwości co do sposobu jej ujęcia w par. 14 rozporządzenia. Przede wszystkim z przepisu tego nie wynika wprost, czy sprostowanie miałoby nastąpić poprzez wystawienie nowego zaświadczenia, czy w innej formie. Wydaje się jednak, że właściwsze jest to pierwsze rozwiązanie.

Ponadto przepis ten jest wewnętrznie niespójny, w szczególności z uwagi na naprzemienne posługiwanie się przez prawodawcę pojęciem sprostowania zaświadczenia lekarskiego (w par. 14 ust. 1) i stwierdzenia jego nieważności (w par. 14 ust. 2 i 3). Na tym tle można mieć również wątpliwości, czy w powyższych ustępach rozporządzenia mowa jest nadal o tym samym trybie usuwania błędów w treści zaświadczenia.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian przepisów prawa pracy i ZUS w 2016 r. (PDF)

Gdyby przyjąć, że chodzi tu o dwa różne tryby usuwania błędów, to pojawia się pytanie, jak w praktyce ma przebiegać sprostowanie zaświadczenia. W par. 14 ust. 2 i 3 rozporządzenia uregulowano tryb informowania płatnika składek i ubezpieczonego o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia, a nie o jego sprostowaniu. Wydaje się, że podmioty te powinny otrzymać informację również o fakcie sprostowania zaświadczenia, skoro ma ono bezpośredni wpływ na ich prawa i obowiązki.

Trudno przy tym uznać, że intencją prawodawcy było wprowadzenie możliwości sprostowania zaświadczenia lekarskiego oprócz możliwości stwierdzenia jego nieważności. Gdyby tak rzeczywiście było, to z pewnością w rozporządzeniu by wskazano, jak należy kwalifikować poszczególne błędy popełniane przez lekarzy w wystawianych zaświadczeniach, tak aby nie było później problemu z określeniem właściwego trybu ich eliminacji. W przeciwnym razie lekarz wystawiający zaświadczenie każdorazowo miałby problem z oceną, czy w okolicznościach danej sprawy powinien tylko sprostować zaświadczenie, czy też od razu powinien stwierdzić jego nieważność. Za taką interpretacją przemawia także pośrednio brzmienie par. 16 rozporządzenia, w którym mówi się o odnotowaniu w rejestrze zaświadczeń lekarskich faktu stwierdzenia nieważności konkretnego zaświadczenia. Nie odnotowuje się natomiast faktu sprostowania zaświadczenia lekarskiego.

Jak interpretować

Wydaje się więc, że jakkolwiek zamierzeniem prawodawcy było wprowadzenie możliwości sprostowania zaświadczenia lekarskiego, to ma ono następować w dość specyficznej formie – poprzez stwierdzenie nieważności poprzedniego zaświadczenia i jednocześnie wystawienie nowego zaświadczenia. Samo dostrzeżenie przez prawodawcę potrzeby ustanowienia podstaw do usuwania błędów w wystawianych zaświadczeniach lekarskich niewątpliwie należy ocenić pozytywnie.

Można mieć jednak pewne wątpliwości, czy aby na pewno obrana przez prawodawcę forma prostowania takich dokumentów była konieczna i czy nie można było znaleźć łatwiejszego sposobu, aby nie wprowadzać zbędnego zamieszania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA