| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Data zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Pracownik, który zgłosił siebie do ubezpieczenia zdrowotnego, a zapomniał o członkach rodziny, złożył stosowny formularz kilka miesięcy później, ale z datą wcześniejszą. Którą datę należy wziąć pod uwagę: złożenia formularza czy wskazaną przez pracownika? Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

Płatnik składek dokonuje zgłoszenia członków rodziny na formularzu ZUS ZCNA. W polu 02 w bloku IVA lub VA należy podać datę uzyskania przez daną osobę statusu członka rodziny. Jeśli żona i córka Państwa pracownika spełniały inne warunki ustawowe, to datą uzyskania przez nie statusu członka rodziny jest 1 kwietnia 2014 r., czyli dzień objęcia pracownika obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Osoba ubezpieczona, która sama nie zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego (np. pracownik, zleceniobiorca), ma obowiązek poinformowania właściwego podmiotu o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do tego ubezpieczenia. Taka informacja powinna być przekazana przez osobę ubezpieczoną płatnikowi składek w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających dokonanie zgłoszenia. Członek rodziny nabywa prawo do świadczeń zdrowotnych od dnia jego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Osoba ubezpieczona ma obowiązek poinformować płatnika składek o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających zgłoszenie.

Osoba ubezpieczona, która zgłosiła członka rodziny do tego ubezpieczenia, jest również zobowiązana poinformować płatnika składek o okolicznościach powodujących utratę statusu członka rodziny w terminie 7 dni od zaistnienia tych okoliczności. Chodzi np. o sytuacje:

  • ukończenia przez uczące się dziecko 26. roku życia,
  • uzyskania innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wówczas płatnik składek dokona wyrejestrowania członka rodziny z tego ubezpieczenia na druku ZUS ZCNA.

Osoba ubezpieczona, która nie informuje podmiotu właściwego do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o okolicznościach powodujących konieczność zgłoszenia lub wyrejestrowania członka rodziny, podlega karze grzywny (art. 193 pkt 6 ustawy zdrowotnej).

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

reklama

Autor:

specjalista i praktyk, od 20 lat zajmuje się stosowaniem prawa ubezpieczeń społecznych, autorka licznych opracowań i publikacji z zakresu rozliczeń składkowych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? / Fot. Fotolia
Jak prawidłowo ustalić datę zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego? / Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »