| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Dzięki Europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczeni w Polsce oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania za świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do UE i EFTA. Dla otrzymania karty niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta wydawana jest na właściwi wniosek zainteresowanego.

W przypadku, gdy o wydanie EKUZ ubiega się członek rodziny ubezpieczonego, do wniosku należy załączyć dowód zgłoszenia tejże osoby do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZCNA (ZUS ZCZA), dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne osoby zgłaszającej do ubezpieczenia zdrowotnego danego członka rodziny, a w przypadku osób które ukończy 18 rok życia – dokument potwierdzający kontynuacje nauki lub niepełnosprawność.

Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku wskazanych już uprawnionych do posiadania EKUZ osób nieubezpieczonych a uprawnionych do świadczenia z opieki społecznej, załącznikiem do wniosku będzie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku zaś wskazanych już uprawnionych do posiadania EKUZ kobiet w ciąży, w okresie porodu lub połogu, załącznik stanowić będzie dokument potwierdzający tożsamość, zaświadczenie od lekarza oraz skrócony akt urodzenia dziecka i dokument potwierdzający zamieszkanie w Polsce.

Wniosek o EKUZ dla pracowników delegowanych

Przepisy przewidują ułatwienia w uzyskaniu EKUZ dla pracodawców delegujących pracowników do pracy za granica. Pracodawcy tacy mogą bowiem zbiorczo przedstawić wszystkich delegowanych do pracy za granica pracowników. Wykaz taki powinien zawierać imiona i nazwiska pracowników, numery PESEL, adresy zamieszkania pracowników  Polsce, okres oddelegowania oraz określenie kierunku oddelegowania pracownika. Ponadto pracodawca do wykazu musi załączyć otrzymane od delegowanych pracowników upoważnienia do odbioru w ich imieniu europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego oraz poświadczone przez ZUS dokumenty A1.

Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Okres ważności europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego

Okres ważności europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego różni się w zależności od beneficjenta karty i wynosi:

  • 6 miesięcy – dla osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz dla członków rodzin, a także kobiet w okresie ciąży, porodu, dzieci i młodzieży do ukończenia osiemnastego roku życia,
  • 2 miesiące – dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy,
  • 5 lat - dla osób pobierających emeryturę,
  • 90 dni – dla osób uprawnionych do świadczenia z opieki społecznej,
  • 42 dni – dla kobiet w okresie połogu posiadających obywatelstwo Polskie oraz miejsce zamieszkania w Polsce.

W przypadku osób delegowanych do pracy za granica, EKUZ jest ważna na okres oddelegowania pracownika do pracy w innym kraju, wskazany w poświadczonym przez ZUS dokumencie A1.

Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK