| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Od jakich rodzajów działalności przedsiębiorca musi opłacać odrębne składki zdrowotne?

Od jakich rodzajów działalności przedsiębiorca musi opłacać odrębne składki zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Niestety szczególna przedsiębiorczość może wiązać się z koniecznością opłacenia nawet kilku składek zdrowotnych.

Prowadząc jeden rodzaj działalności płacimy z tego tytułu obecnie 233,32 zł miesięcznie na ubezpieczenie zdrowotne. Wysokość tej dziewięcioprocentowej składki zdrowotnej obliczana jest od podstawy wymiaru, którą stanowi nas zadeklarowana kwota, nie niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

To niemały miesięczny koszt. W odniesieniu do świadczeń, na jakie możemy w zamian liczyć, to dla przeciętnego Polaka wciąż zbyt wiele i raczej żaden z przedsiębiorców nie pokusiłby się od zadeklarowania opłacania składki od wyższej podstawy wymiaru.

W sytuacji, kiedy prowadzimy kilka rodzajów działalności, podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu każdego rodzaju działalności. W konsekwencji, ile firm prowadzimy, tyle składek zdrowotnych musimy opłacić. Decydująca dla tego obowiązku jest forma organizacyjno-prawna i liczba prowadzonych biznesów.

Zobacz: Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jako odrębne rodzaje prowadzenia działalności przepisy określają:

  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej,
  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki jawnej,
  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki komandytowej,
  • działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki partnerskiej,
  • wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,
  • wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • inną niż określona w wyżej wymienionych punktach pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

A więc jeżeli prowadzimy sklep spożywczy na podstawie wpisu do ewidencji, a oprócz tego dyskotekę w formie spółki cywilnej, to co miesiąc będziemy zobowiązani do uiszczania dwóch składek zdrowotnych.

Koszt dwustu kilkudziesięciu złotych mnoży się więc proporcjonalnie do tego, ile przedsiębiorstw prowadzimy.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Co więcej! Jeżeli uzyskujemy przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, to musimy opłacać co miesiąc składkę zdrowotną również odrębnie od każdej prowadzonej spółki.

W praktyce oznacza to, że osoba, która prowadzi kilka spółek jednego rodzaju, np. jest wspólnikiem 3 spółek jawnych, musi uiszczać składkę zdrowotną trzykrotnie.

Artysta, który sam będzie tworzył w ramach prowadzonej osobiście działalności, a oprócz tego założy dwie galerie działające na podstawie wpisu do ewidencji oraz równolegle będzie wspólnikiem trzech różnych spółek jawnych, będzie musiał miesięcznie przekazać do ZUS aż 4 składki zdrowotne w wysokości obowiązującej przedsiębiorców. Na dzień dzisiejszy to prawie 1000 zł, które wędruje do Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, nie idzie za tym równie bogata oferta opieki zdrowotnej…

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK