| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia?

Jak dobrowolnie ubezpieczyć się w Narodowym Funduszu Zdrowia?

Aby móc korzystać z publicznej opieki zdrowotnej trzeba być objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dla większości osób ubezpieczenie to jest obowiązkowe. Jednak, kiedy nie mamy tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia, możemy dobrowolnie do niego przystąpić, zawierając umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Sytuacji, w których tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych jest wbrew pozorom wiele. Dzieje się tak na przykład, kiedy tracimy pracę czy zaprzestajemy prowadzić działalność gospodarczą, a nie rejestrujemy się jako bezrobotni. Czy też wtedy, gdy zarobkujemy tylko na podstawie umowy o dzieło i nie mamy możliwości skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny. Stoimy wtedy w obliczu utraty dostępu do publicznej opieki zdrowotnej i konieczności płacenia za wszystkie świadczenia.

Jeżeli nie mamy żadnej możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego obowiązkowo w Polsce czy za granicą, możemy dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ.

9,90 złZUS czy OFE? Poradnik w PDF

Zawieramy umowę z NFZ

  1. Udajemy się do oddziału NFZ właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Możemy to zrobić osobiście, bądź upoważnić inną osobę, która powinna mieć nasze pełnomocnictwo.
  2. Wypełniamy i składamy „ wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia”. Przedstawiamy dokument tożsamości, numery NIP i PESEL oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia (np. zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne, dowód wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności, zaświadczanie potwierdzające fakt ubezpieczenia z Urzędu Pracy).
  3. Jeżeli nasza przerwa z ubezpieczeniu zdrowotnym jest dłuższa niż 3 miesiące, musimy uiścić „opłatę dodatkową” (o której mowa dalej), wnoszoną przed podpisaniem umowy na numer konta oddziału wojewódzkiego NFZ podany na druku umowy.
  4. Podpisujemy umowę, która jest zawierana na czas nieokreślony. Odtąd będzie ona dowodem naszego ubezpieczenia zdrowotnego, wraz ze zgłoszeniem do ubezpieczenia i dowodem wpłaty ostatniej składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz: Jak długo trwa umowa i ubezpieczenie zdrowotne?

W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dokonujemy tego poprzez złożenie druku ZUS ZZA (Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego).

Jeżeli nasi członkowie rodziny nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, to musimy ich również sami zgłosić do tego ubezpieczenia. W tym celu składamy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych druk ZUS ZCNA. Zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny nie powoduje zwiększenia wysokości miesięcznej składki, którą będziemy opłacać.

Obowiązku zgłaszania członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego nie mają:

  • studenci i uczestnicy studiów doktoranckich oraz absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż,
  • członkowie zakonów, alumni wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantki, nowicjusze i junioryści zakonów i ich odpowiednicy,
  • osoby odbywające staż adaptacyjny oraz odbywające kursy języka polskiego lub kursy przygotowawcze do podjęcia nauki w języku polskim.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Aktualizacja: 23.09.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.
W ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy należy udać się do swojej jednostki ZUS, aby zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2014-01-15 12:40 Zgłoś

jak nie pracuje juz 2 lata w kraju i nie jestem ubezpieczona nigdzie To ile wyniosłaby opłata dodatkowa

avatar

2013-09-23 10:21 Zgłoś

Za ubezpieczenie członka rodziny w pracy pracownik nic nie płaci. Niestety nie możesz ubezpieczyć swojej narzeczonej, ponieważ nie jest twoim członkiem rodziny.Za członka rodziny uważa się: * dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat. Jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 18 lat, może być zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26 lat. Po tym czasie, o ile nie jest ubezpieczone z żadnego innego tytułu, powinno powiadomić szkołę lub uczelnię, która będzie zobowiązana zgłosić je do ubezpieczenia w NFZ. Dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi może być zgłaszane do ubezpieczenia bez ograniczenia wieku. * małżonka – mąż, żona (ale nie konkubenci), * krewnych wstępnych (rodziców, dziadków) pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

avatar

2013-09-19 08:15 Zgłoś

chćialbym sie dowiedzieć ile to kosztuje ja pracuje na caly etat i mam narzeczona która w chwili obecnej niepracuje i chce ja ubezpieczyć żeby mogla do lekaża pujsc jak to zrobic i ile to kosztuje?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem Infor.pl »