| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. ubezpieczeniem wypadkowym zostali objęci wszyscy zleceniobiorcy, niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Ile wynosi składka wypadkowa w 2016 r.?

Od nowego roku osoba, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu-rentowemu oraz wypadkowemu - od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia.

Ważna jest data podpisania umowy ze zleceniodawcą.

Zasiłek dla zleceniobiorcy w razie wypadku przy pracy

W przypadku złamania nogi w biurze czy wypadku komunikacyjnego w drodze do pracy, poszkodowany zleceniobiorca (na równi z pracownikiem) otrzyma zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego.

Polecamy produkt: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)

W pierwszej kolejności wytłumaczenia wymaga pojęcie wypadku przy pracy. Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych  za wypadek przy pracy (nawet na umowie zlecenie) uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia,
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

100 proc. podstawy wymiaru

Zleceniobiorca, podobnie jak pracownik (zatrudniony na podstawie umowy o pracę) otrzyma należne świadczenia za wypadek przy pracy. Należy rozumieć przez to możliwość uzyskania zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, świadczenia rehabilitacyjnego, renty.

Zobacz: Kalkulator składki wypadkowej

Ubezpieczonemu zleceniobiorcy przysługuje przede wszystkim zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego będzie przysługiwał zleceniobiorcy niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu, tj. bez okresu wyczekiwania.

Jeżeli zleceniobiorca po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują na odzyskanie zdolności do pracy, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 100 % podstawy wymiaru.

Osoba pracująca na umowie zlecenie otrzyma również jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego będzie przysługiwał zleceniobiorcy niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu, tj. bez okresu wyczekiwania.

Aby zleceniobiorca otrzymał świadczenia, w pierwszej kolejności musi zgłosić wypadek zleceniodawcy. Ten z kolei ma obowiązek sporządzić tzw. kartę wypadku, ustalić okoliczności wypadku oraz zgłosić sprawę do ZUS w terminie 14 dni od wypadku.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »