| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Ubezpieczenie wypadkowe zleceniobiorcy 2016

Od 1 stycznia 2016 r. ubezpieczeniem wypadkowym zostali objęci wszyscy zleceniobiorcy, niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Ile wynosi składka wypadkowa w 2016 r.?

Podkreślić należy, że aby uzyskać jednorazowe odszkodowanie, to poszkodowany w wypadku zleceniobiorca musi zgłosić do ZUS odpowiedni wniosek.

Brak prawa do świadczeń

Nie zawsze zleceniobiorca, który uległ wypadkowi przy pracy otrzyma świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Resort pracy tłumaczy, iż świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują gdy wyłączną przyczyną wypadków było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślenie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

Nadto świadczenia nie przysługują również ubezpieczonemu, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Składka wypadkowa w 2016 r.

Przy zgłoszeniu do ZUS nie więcej niż 9 ubezpieczonych odprowadzana do ZUS składka wypadkowa od 1 kwietnia 2016 do 31 marca 2017 wynosi 1,80% podstawy wymiaru (tj. 43,79 zł przy opłacaniu minimalnych składek ZUS i 9,99 zł w przypadku opłacania składek na zasadach preferencyjnych).

Więcej na ten temat przeczytasz -> Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2016 r.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;

- Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »