| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Wypadek przy pracy - zasiłek chorobowy

Wypadek przy pracy - zasiłek chorobowy

W przypadku zaistnienia zdarzenia, jakim jest wypa­dek przy pracy, pracodawca ma obowiązek pod­jęcia działań eliminujących lub ograniczających zagrożenie, zapewnienia udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz ustalenia w regulowanym przez przepisy trybie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Pracownik, który uległ wypadkowi, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o zdarzeniu swo­jego przełożonego - o ile stan zdrowia pozwala na wykonanie tego obowiązku.

Wypadek przy pracy

Definicja podstawowa

Zdarzenie skutkujące urazem (uszczerbkiem na zdrowiu bądź uszkodzeniem ciała) lub śmiercią.

Zobacz również: Prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracownika niezgłoszonego do ZUS

W prawie pracy

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarze­nie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozy­cji pracodawcy w drodze między siedzibą pra­codawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Określone zdarzenie może być zakwalifikowane jako wypadek przy pracy jedynie wówczas, gdy spełnia równocześnie wszystkie ww. warunki. W przypadku zaistnienia zdarzenia, jakim jest wypa­dek przy pracy, pracodawca ma obowiązek pod­jęcia działań eliminujących lub ograniczających zagrożenie, zapewnienia udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz ustalenia w regulowanym przez przepisy trybie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Pracownik, który uległ wypadkowi, ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o zdarzeniu swo­jego przełożonego - o ile stan zdrowia pozwala na wykonanie tego obowiązku.

W zasiłkach

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowe­go z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje osobom pod­legającym ubezpieczeniu wypadkowemu. Zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia nie­zdolności do pracy bez okresu wyczekiwania. Jednak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypad­kowego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych prze­pisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposa­żenia, stypendium lub innego świadczenia za ten czas. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypad­kowego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku za każdy dzień niezdolności do pracy.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

W prawie pracy

Wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wyko­nywania zatrudnienia lub innej działalności stano­wiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Należy przyjąć, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla pracow­nika, ze względów komunikacyjnych, najdogodniej­sza (art. 57b ust. 1 ustawy emerytalnej). Droga do pracy rozpoczyna się z chwilą opuszcze­nia mieszkania i kończy na granicy terenu zakładu pracy. Natomiast droga z pracy do domu rozpo­czyna się z chwilą przekroczenia bramy zakładu i kończy na progu domu (mieszkania).

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK