| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej

Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej

Sposób ustalenia wysokości stopy procentowej zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Jak samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej?

  • niewpisani do rejestru REGON oraz
  • wpisani do tego rejestru, ale którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych (art. 28 ust. 1 oraz art. 33 ust. 3 ustawy wypadkowej).

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe wysokości stóp procentowych składek dla grup działalności według PKD.

Trzeci sposób ustalenia obowiązującej wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dotyczy płatników, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, ale nie składali informacji ZUS IWA za 3 ostatnie lata kalendarzowe (art. 33 ust. 1 ustawy wypadkowej). Wartość stopy procentowej jest ustalana przez tych płatników w wysokości określonej przepisami rozporządzenia dla grupy działalności, do której należą na podstawie swojego rodzaju przeważającej działalności według PKD. Wysokość stóp procentowych składek dla grup działalności według PKD określa bezpośrednio załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Ustalenie liczby ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego

Na potrzeby ustalenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przyjmuje się, że płatnik należy do grupy działalności ze względu na swój rodzaj przeważającej działalności według PKD:

  • z jakim był on ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia roku poprzedzającego dany rok składkowy (art. 29 ust. 1 ustawy wypadkowej) albo
  • z jakim został on ujęty w rejestrze REGON na dzień, od którego został zgłoszony w ZUS (jako płatnik na ubezpieczenie wypadkowe) – w przypadku nowo zgłaszanych płatników składek (art. 29 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Nowa wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2015 r.

Spółka jest zgłoszona jako płatnik składek od 15 czerwca 2012 r. Złożyła już informacje ZUS IWA za 2013 r. i 2014 r. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. spółka ustala zatem samodzielnie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należy ze względu na swój rodzaj działalności według PKD, z jakim była ujęta w rejestrze REGON na 31 grudnia 2014 r.

Spółka jest zgłoszona jako płatnik składek od 3 lutego 2014 r. Nie składała więc jeszcze żadnej informacji ZUS IWA. Liczbę ubezpieczonych ustaliła jako średnią miesięczną z 11 miesięcy 2014 r. Wyniosła ona 16 ubezpieczonych. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. spółka ustala zatem samodzielnie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należy ze względu na swój rodzaj działalności według PKD, z jakim była ujęta w rejestrze REGON na 31 grudnia 2014 r.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 21.04.2017

Autor:

prawnik, ekspert i praktyk, od 11 lat zajmujący się prawem ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z zakresu ubezpieczeń i składek

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej. / Fot. Fotolia
Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej. / Fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK