REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej

Roman Dorawa
Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej. / Fot. Fotolia
Jak ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej. / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sposób ustalenia wysokości stopy procentowej zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Jak samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej?

Sprawdź: Jak ustalić stopę procentową składki wypadkowej od 1 kwietnia 2017 r.

Autopromocja

Ustalenie stopy procentowej składki wypadkowej

Płatnicy składek, którzy przez ostatnie 3 lata nie składali informacji ZUS IWA, muszą indywidualnie ustalić stopę procentową składki wypadkowej. Sposób ustalenia wysokości stopy procentowej zależy od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego. Dla płatników zgłaszających mniej niż 10 ubezpieczonych stopa procentowa składki jest zryczałtowana i wynosi w obecnym roku składkowym 1,80%.

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe stawki stóp procentowych składki wypadkowej. Niektórzy płatnicy powinni indywidualnie ustalić wysokość stawki na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów. Sposób jej ustalenia jest uzależniony od liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego – w przeważającej większości ustalanej na podstawie danych z poprzedniego roku kalendarzowego. Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jest:

  1. wyliczana płatnikowi przez ZUS, jeśli płatnik złożył za 3 ostatnie, kolejne lata kalendarzowe informację ZUS IWA,
  2. ustalana samodzielnie przez płatnika w zryczałtowanej wysokości, jednakowej dla wszystkich płatników z tej grupy (w bieżącym roku składkowym wynosi 1,80% podstawy wymiaru składek),
  3. ustalana samodzielnie przez płatnika w wysokości, jaka została przypisana grupie działalności, do której należy płatnik ze względu na swój rodzaj przeważającej działalności według PKD.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

W pierwszym przypadku o wysokości tej stopy, ustalonej na dany rok składkowy na podstawie danych przekazanych w informacji ZUS IWA, płatnik jest zawiadamiany przez ZUS w terminie do 20 kwietnia danego roku (art. 28 ust. 2 oraz art. 32 ust. 1 ustawy wypadkowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Porozmawiaj o tym na FORUM

W drugim przypadku wysokość ta jest z góry ustalana jako 50% najwyższej stopy procentowej składki na to ubezpieczenie określonej na dany rok składkowy dla grup działalności, zgodnie z tabelą stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. W roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2015 r. najwyższa stopa procentowa składki została ustalona dla grupy działalności Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego w wysokości 3,60%, co oznacza, że zryczałtowana wysokość stopy procentowej składki w tym okresie wynosi 1,80%. W takiej wysokości będą opłacali składkę płatnicy:

  • niewpisani do rejestru REGON oraz
  • wpisani do tego rejestru, ale którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych (art. 28 ust. 1 oraz art. 33 ust. 3 ustawy wypadkowej).

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe wysokości stóp procentowych składek dla grup działalności według PKD.

Trzeci sposób ustalenia obowiązującej wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dotyczy płatników, którzy zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, ale nie składali informacji ZUS IWA za 3 ostatnie lata kalendarzowe (art. 33 ust. 1 ustawy wypadkowej). Wartość stopy procentowej jest ustalana przez tych płatników w wysokości określonej przepisami rozporządzenia dla grupy działalności, do której należą na podstawie swojego rodzaju przeważającej działalności według PKD. Wysokość stóp procentowych składek dla grup działalności według PKD określa bezpośrednio załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Ustalenie liczby ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego

Na potrzeby ustalenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe przyjmuje się, że płatnik należy do grupy działalności ze względu na swój rodzaj przeważającej działalności według PKD:

  • z jakim był on ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia roku poprzedzającego dany rok składkowy (art. 29 ust. 1 ustawy wypadkowej) albo
  • z jakim został on ujęty w rejestrze REGON na dzień, od którego został zgłoszony w ZUS (jako płatnik na ubezpieczenie wypadkowe) – w przypadku nowo zgłaszanych płatników składek (art. 29 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Nowa wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2015 r.

Spółka jest zgłoszona jako płatnik składek od 15 czerwca 2012 r. Złożyła już informacje ZUS IWA za 2013 r. i 2014 r. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. spółka ustala zatem samodzielnie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należy ze względu na swój rodzaj działalności według PKD, z jakim była ujęta w rejestrze REGON na 31 grudnia 2014 r.

Spółka jest zgłoszona jako płatnik składek od 3 lutego 2014 r. Nie składała więc jeszcze żadnej informacji ZUS IWA. Liczbę ubezpieczonych ustaliła jako średnią miesięczną z 11 miesięcy 2014 r. Wyniosła ona 16 ubezpieczonych. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. spółka ustala zatem samodzielnie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należy ze względu na swój rodzaj działalności według PKD, z jakim była ujęta w rejestrze REGON na 31 grudnia 2014 r.

Spółka jest zgłoszona jako płatnik składek od 8 stycznia 2015 r. Od tej daty jest równocześnie płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. Liczbę ubezpieczonych, która wynosiła 15 osób, spółka ustaliła ze stycznia 2015 r., gdyż tylu ubezpieczonych podlegało w tym miesiącu zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. spółka ustala zatem samodzielnie w wysokości stopy procentowej określonej dla grupy działalności, do której należy ze względu na swój rodzaj działalności według PKD, z jakim była ujęta w rejestrze REGON na dzień zgłoszenia w ZUS. Tak ustaloną liczbę ubezpieczonych oraz przynależność do grupy działalności spółka brała również pod uwagę, określając wysokość tej stopy na okres od 8 stycznia do 31 marca 2015 r. Za okres do 31 marca 2015 r. spółka stosowała ustaloną dla swojej grupy działalności stopę procentową składki obowiązującą do tej daty.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 4, pkt 8 i pkt 10, art. 27–33 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 637
  • § 3 i załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 878; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 379
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

REKLAMA

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

REKLAMA

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA