| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Od 2010 r. ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowe dla wszystkich zleceniobiorców

Od 2010 r. ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowe dla wszystkich zleceniobiorców

Obecnie obowiązek ubezpieczenia wypadkowego dotyczy tylko zleceniobiorców wykonujących pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Po wejściu w życie zmian do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązkowo będzie trzeba odprowadzać za wszystkich zleceniobiorców, bez względu na miejsce wykonywania przez nich pracy.

Jeżeli wykonujemy pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy zlecenia, bądź współpracujemy z takimi osobami, to podlegamy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Do ubezpieczenia chorobowego możemy przystąpić dobrowolnie.

Warunek obowiązkowego ubezpieczenia jest spełniony, kiedy nie mamy innych obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń społecznych. Ponadto, nie będziemy podlegali ubezpieczeniom w ogóle, jeśli jesteśmy uczniem gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, ponadpodstawowej lub studentem, do ukończenia 26 roku życia.

9,90 złZUS czy OFE? Poradnik w PDF

Zobacz: Jak ustalać średnią liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu?

Jeśli na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonujemy pracę w siedzibie naszego zleceniodawcy, bądź w miejscu, gdzie prowadzi on swoją działalność, to oprócz ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, dodatkowo obowiązkowe jest dla nas ubezpieczenie wypadkowe. Składki na to ubezpieczenie finansuje nasz płatnik składek, a więc zleceniodawca.

Przepisy obowiązujące jeszcze do 31 grudnia 2009 r. stanowią, że wykonując zlecenie poza siedzibą lub miejscem wykonywania działalności naszego zleceniodawcy, nie podlegamy ubezpieczeniu wypadkowemu. To zmieni się z dniem wejścia w życie  przepisów art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz. U. z dnia 12 maja 2009 r. nr 71 poz. 609). Od 1 stycznia 2010 r. obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego będą podlegali wszyscy zleceniobiorcy.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie studenta

Bez znaczenia będzie tu miejsce wykonywania przez nich swoich czynności. Płatnicy składek będą więc obciążeni dodatkowym kosztem, jednak ubezpieczeni zyskają ochronę wypadkową. Nie jest to bez znaczenia przy obecnych warunkach na rynku pracy, gdzie nadal często przedsiębiorcy wolą zatrudniać na umowę zlecenie, niż umowę o pracę.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Aktualizacja: 22.09.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunek obowiązkowego ubezpieczenia jest spełniony, kiedy nie mamy innych obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń społecznych.
Warunek obowiązkowego ubezpieczenia jest spełniony, kiedy nie mamy innych obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189,00 zł
avatar

2010-01-27 13:18 Zgłoś

jeśli z tyt. prowadzenia dział. gosp. nie podlegasz ubezpieczeniom społ., to nie podlegasz też wypadkowemu (rozumiem,że z tyt. zatrudnienia miesięczne wynagrodzenie przekracza minimalną stawkę)

avatar

2010-01-26 13:40 Zgłoś

płacę ze swojej firmy zus zdrowotny i z tytułu zatrudnienia cały zus z wypadkowym, czy od 1.01.2010 ze swojej działalności również będę musiała płacić ubezpiecznie wypadkowe ?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Bartosz Derejski

Doradca Podatkowy, certyfikowany księgowy

Zostań ekspertem Infor.pl »