| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Jaka jest obecnie wysokość składek na wychowawczym?

Jaka jest obecnie wysokość składek na wychowawczym?

Słyszałam, że zostały wprowadzone zmiany w składkach na ubezpieczenie emerytalne i rentowe kobiet przebywających na urlopie wychowawczym. Czy to prawda? Jeśli tak to jaka to jest obecnie podstawa? Jestem na macierzyńskim, potem chce przejść na wychowawczy, dlatego interesuje mnie ta kwestia. A ile wynosi podstawa na ubezpieczenie zdrowotne?

Tak to prawda, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym uległy zmianie, a dokładnie zostały podniesione. Od 2009 roku podstawę składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób na wychowawczym wynosi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia 2009 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1.276 zł.

Zobacz: Nowe przepisy dotyczące zawieszenia prawa do emerytury

Wcześniej podstawę składki stanowiła kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Natomiast od 2012 roku podstawę wymiaru ma stanowić kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Podstawę wymiaru na ubezpieczenie zdrowotne dla osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowi kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Aktualnie jest to kwota 420 zł. Od tej podstawy płatnik nalicza składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc.

Urlop wychowawczy jest odrębnym od umowy o pracę tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko, gdy nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiada innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Jeśli nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, podlega także obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Podstawa prawna:

Art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.)

Art. 4 pkt 2 lit. b), art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 237, poz. 1654)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »