| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Jakie są zasady objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym?

Jakie są zasady objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym?

Istnieją sytuacje, w których nie mamy obowiązku ubezpieczenia lub nie mamy żadnego tytułu do objęcia ubezpieczeniami.

Jaka podstawa wymiaru składek obowiązuje?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób dobrowolnie zgłaszających się samodzielnie do ubezpieczeń emerytalnemu i rentowym stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia (1276zł. w 2009 roku).

W przypadku objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

Zgłoszenie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nastąpiło od 12 października 2008 r. Zadeklarowano podstawę wymiaru składek w wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Podstawa wymiaru składek za październik wynosi:
1126 zł : 31 (liczba dni miesiąca) x 19 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom) = 690,13 zł,
składka na ubezpieczenie emerytalne: 690,13 zł x  19,52% = 134,71 zł
składka na ubezpieczenia rentowe: 690,13 zł x 6,00% zł = 41,41 zł

Jeśli ubezpieczony zechce dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych, to jego podstawa wymiaru składek, jest ustalana według tych samych zasad, gdyby ubezpieczenia byłyby z tego tytułu obowiązkowe.

Dla osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność pozarolniczą, dla której ubezpieczenia z tego tytułu są dobrowolne, podstawę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Ponadto, roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

W przypadku, gdy osoba dobrowolnie podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym osiągnie kwotę odpowiadającą rocznej podstawie wymiaru składek, nie opłaca od tego momentu w danym roku składek na te ubezpieczenia.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczeniach emerytalne i rentowe są dobrowolne tylko w określonych przypadkach.
Ubezpieczeniach emerytalne i rentowe są dobrowolne tylko w określonych przypadkach.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK