| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Jakie są zasady objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym?

Jakie są zasady objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym?

Istnieją sytuacje, w których nie mamy obowiązku ubezpieczenia lub nie mamy żadnego tytułu do objęcia ubezpieczeniami.

Objęcie tej osoby dobrowolnymi ubezpieczeniami nie jest możliwe od dnia 1 grudnia 2008 r., ponieważ wniosek został złożony z późniejsza datą. Osoba ta może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń najwcześniej od 3 grudnia 2008 r.

Jeżeli nie posiadamy żadnych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń, składamy wniosek o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w jednostce ZUS właściwej ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Jeśli prześlemy wniosek pocztą, datą wpływu wniosku jest datą stempla pocztowego.

Gdyby osoba o której mowa w powyższym przykładzie postanowiła wysłać pocztą wniosek ZUS ZUA o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym od dnia 1 grudnia 2008 r., a wniosek ten wpłynąłby do ZUS np. 5 grudnia 2008 r., to dobrowolnie osoba ta będzie podlegała ubezpieczeniom od 5 grudnia 2008 r., a nie od 1 grudnia 2008 r.

W przypadku zadeklarowania chęci przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń przez osobę, za którą składki rozlicza składki płatnik – inna osoba, podmiot gospodarczy, instytucja – przekazanie zgłoszenia i dokumentacji rozliczeniowej, rozliczanie składek należy do płatnika składek (np. przy umowie zlecenia – do zleceniodawcy).

Osoby zgłaszające się do dobrowolnych ubezpieczeń przestają im podlegać w następujących sytuacjach:

  • od dnia ustania tytułu do podlegania tym ubezpieczeniom, np. kiedy uzyskają tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń w postaci umowy o pracę,
  • od dnia który wskażą we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia w którym wniosek został złożony (wniosek w sprawie wyłączenia z ubezpieczeń składa się na formularzu ZUS ZWUA), np. składając 31 grudnia 2008r. druk ZUS ZWUA z datą wyrejestrowania z ubezpieczeń od 1 stycznia 2009r.,
  • od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki na te ubezpieczenia zostały opłacone po terminie lub w niepełnej wysokości, np. kiedy osoba prowadząca działalność opłaci składki za wrzesień 17 października – nie podlega dobrowolnym ubezpieczeniom od 01 września.

Składki wpłacone po terminie są traktowane jak nadpłata i podlegają zwrotowi.

Jeśli spóźnimy się z opłatą składek lub zaniżymy wpłatę, to możemy wystąpić do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacanie składek po terminie, czyli tzw. przywrócenie terminu opłacenia składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli wniosek ten zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziemy nadal podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom, jeśli ureguluje należność wraz z odsetkami za zwłokę. Gdyby nasz wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składek zostanie został rozpatrzony negatywnie, ubezpieczenia dobrowolne ustają od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który dokonano wpłaty po terminie.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczeniach emerytalne i rentowe są dobrowolne tylko w określonych przypadkach.
Ubezpieczeniach emerytalne i rentowe są dobrowolne tylko w określonych przypadkach.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK