| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Jakie przychody nie są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Jakie przychody nie są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Istnieją przypadki, kiedy do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie wlicza się niektórych rodzajów przychodów. Oznacza to, że pewne przychody, które uzyskujemy nie podlegają oskładkowaniu.

Wyłączeń z podstawy wymiaru składek, o których mowa w ostatnich dwóch punktach, nie stosuje się do przychodów pracowników, którzy są uczestnikami programu emerytalnego prowadzonego na podstawie ustawy z dnia  22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. 2001 nr 60, poz. 623 z późn. zm.) - od 1 czerwca 2004 r. obowiązuje nowa ustawa z 1 czerwca 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. nr 116, poz. 1207) - oraz do przychodów pracowników, którzy zostali objęci po 21 września 2001 r. ubezpieczeniem, o którym mowa w dwóch ostatnich punktach.

Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński

Wyłączeń, o których mowa w dwóch ostatnich punktach nie stosuje się do przychodów pracowników uzyskanych po dniu  31 grudnia 2004 r. W przypadku gdy pracodawca złoży wniosek o rejestrację pracowniczego programu emerytalnego na podstawie przepisów o pracowniczych programach emerytalnych, wyłączenia z podstawy wymiaru, o których mowa w dwóch ostatnich punktach, stosuje się w stosunku do przychodów pracowników uzyskanych do dnia, w którym postępowanie administracyjne, wszczęte na podstawie wniosku o rejestrację pracowniczego programu emerytalnego, zakończy się rejestracją programu, pozostawieniem wniosku bez rozpoznania, odmową wpisu do rejestru lub umorzeniem postępowania.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.)

Aktualizacja: 17.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Część wyłączeń dotyczy podstawy wymiaru składek ustalanej dla: pracowników, nakładców, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych.
Część wyłączeń dotyczy podstawy wymiaru składek ustalanej dla: pracowników, nakładców, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »