| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego 2016

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia przedemerytalnego 2016

W sytuacji, gdy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne przekroczy graniczną kwotę przychodu, która od 1 marca 2016 r. wynosi 2.729,90 zł - świadczenie ulegnie zawieszeniu. Natomiast, jeżeli przychód przekroczy dopuszczalną kwotę, świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, jednak nie może być niższe niż 514,93 zł.

Niezależnie od kwoty przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu, wypłacana jest gwarantowana kwota, która od 1 marca 2016 r. wynosi 514,93 zł.

Pan Jan uprawniony do świadczenia przedemerytalnego (wysokość 1 027,39 zł) osiąga przychód z tytułu zatrudnienia w wysokości 2 000 zł miesięcznie. Uzyskiwany przychód przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, nie jest jednak wyższy od granicznej kwoty przychodu. Świadczenie podlega zatem zmniejszeniu. Kwota przekroczenia dopuszczalnej kwoty przychodu wynosi 972,61 zł. ZUS wypłaci świadczenie w gwarantowanej kwocie, tj. od 1 marca 2016 r. – 514,93 zł.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Ustanie prawa do świadczenia

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje:

- na wniosek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne,

- w dniu poprzedzającym dzień nabycia przez daną osobę prawa do emerytury z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego,

- z dniem osiągnięcia przez daną osobę wieku powszechnego wieku emerytalnego, właściwego dla jej daty urodzenia,

- z dniem nabycia przez daną osobę prawa własności lub objęcia w posiadanie nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział w nieruchomości przekracza 2 ha przeliczeniowe,

- wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.

Osoba, która otrzymuje z ZUS świadczenie przedemerytalne, ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia ZUS-u o fakcie osiągania przychodu, a po zakończeniu okresu rozliczeniowego, w terminie do końca maja złożyć informację o uzyskanych przychodach w roku rozliczeniowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK