REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r.

Marta Golan
Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r./ Fot. Fotolia
Wybór pomiędzy ZUS a OFE od 1 kwietnia 2016 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Każda pracująca osoba może wybrać, gdzie trafią jej składki emerytalne. Między 1 kwietnia a 31 lipca 2016 roku można złożyć deklarację o zmianie przekazywania składek, czyli częściowo do OFE i ZUS lub wyłącznie do ZUS.

W 2014 roku pracujący po raz pierwszy dokonali wyboru pomiędzy oszczędzaniem całości składki w ZUS a odprowadzaniem jej części do OFE.

Autopromocja

W 2016 roku, czyli po dwóch latach od pierwszego wyboru pomiędzy ZUS i OFE zostanie otwarte tzw. „okienko transferowe”. Okienko będzie od 2016 roku otwierane regularnie co cztery lata, kolejno w 2020 i 2024 roku. Oznacza to, że w tych latach, w analogicznych okresach będzie można zmienić swoją decyzję, co do oszczędzania na przyszłą emeryturę.

Każda pracująca osoba może wybrać, gdzie trafią jej składki emerytalne. Opcje są dwie:

- dzielenie składki pomiędzy Zakład Ubezpieczeń Społecznych a Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE);

- oszczędzanie tylko w ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Redakcja poleca: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Wyboru mogą dokonać obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Natomiast osoby młode, dopiero rozpoczynające pracę lub podejmujące inną działalność mogą od razu (nie czekając na okienka transferowe) zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE. W razie braku zawarcia umowy z OFE w okresie pierwszych 4 miesięcy zatrudnienia, składki będą trafiały w całości do ZUS. Wówczas w okresie otwarcia okienka transferowego (od 1 kwietnia do 31 lipca) będą mogli zmienić sposób przekazywania składek.

Osoby, które chcą, aby ich składka w całości trafiała do ZUS (na indywidualne konto i na subkonto) nie muszą składać oświadczenia.

Oświadczenia o zmianie można składać od 1 kwietnia 2016 r. do 31 lipca 2016 r. (wnioski składane przed 1 kwietnia i po 31 lipca nie będą rozpatrywane) – osobiście w ZUS, listownie bądź też elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Podział składki

Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki wyłącznie w ZUS (19,52 %) wygląda następująco:

- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),

- pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne – 7,3 % zapisywana jest na indywidualnym subkoncie w ZUS (II filar).

Podział składki emerytalnej w przypadku podjęcia decyzji o przekazywaniu składki na rachunek w OFE (19,52 %):

- do ZUS trafia 12,22 % wynagrodzenia (I filar),

- na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 % (II filar),

 - do OFE zostanie przekazane 2,92 % (III filar).

Polecamy: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Dziedziczenie środków

Środki zgromadzone w OFE i ZUS mogą być dziedziczone przez spadkobierców ubezpieczonego lub przez osoby przez niego wskazane. Zaznaczyć należy, że oszczędności gromadzone w ramach I filaru nie podlegają dziedziczeniu. Natomiast pieniądze zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym oraz znajdujące się na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej.

W pierwszej kolejności, połowa środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS zostaje przekazana małżonkowi osoby zmarłej (w przypadku istnienia małżeńskiej wspólności majątkowej). Pozostała część środków zgromadzonych w OFE/na subkoncie ZUS przekazywana jest osobom, które wskazał zmarły pracownik.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013 poz. 1717).

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2014 roku w sprawie określenia wzoru oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych (Dz. U. 2014 poz. 140).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA