| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Wyższe emerytury od 1 maja 2015 r.

Wyższe emerytury od 1 maja 2015 r.

Dnia 1 maja 2015 r. obowiązują nowe zasady naliczania wysokości kapitału początkowego i emerytur. Oznacza to, że większość obecnych i przyszłych emerytów otrzyma wyższe emerytury. Osoby, którym już przysługuje prawo do świadczeń emerytalnych, mogą wystąpić o ponowne obliczenie wysokości emerytury.

Dotychczas przy obliczeniu emerytury ZUS zawsze stosował tablicę obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o to świadczenie (ew. z miesiąca osiągnięcia wieku emerytalnego, gdy wniosek został zgłoszony przed miesiącem osiągnięcia tego wieku). W związku z obserwowaną tendencją wydłużania średniego dalszego trwania życia w kolejno ogłaszanych tablicach, na tej zasadzie traciły szczególnie te osoby, które na emeryturę przechodziły znacznie później, niż osiągnęły wymagany wiek. Dlatego ustawodawca postanowił wprowadzić (w przepisie art. 26 ust. 6 ustawy emerytalnej) zasady, które pozwalają zastosować do obliczenia nowej emerytury tablicę trwania życia obowiązującą w dniu, w którym osoby te osiągnęły powszechny wiek emerytalny, jeżeli jest to dla nich korzystniejsze. Rozwiązanie to dotyczy zarówno osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., jak i przed 1949 r., którym emerytura jest ustalana na nowych zasadach, po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Osoby, którym ZUS już obliczył emeryturę z zastosowaniem dotychczasowych zasad, mogą złożyć wniosek o jej ponowne ustalenie. Jeśli średnie dalsze trwanie życia wynikające z tablicy obowiązującej w dniu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego okaże się korzystniejsze, ZUS w ciągu 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej niezbędnej okoliczności przeliczy emeryturę przy zastosowaniu tej tablicy.

Nowa emerytura również po wcześniejszej

Nowelizacja z 5 marca 2015 r. rozszerza również stosowanie art. 55 ustawy emerytalnej, pozwalającego na obliczenie według nowych zasad emerytury przyznanej osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., które po osiągnięciu powszechnego wieku kontynuowały ubezpieczenia, a z wnioskiem o emeryturę wystąpiły po 2008 r. Dotychczas przepis ten, przynajmniej według wykładni ZUS, nie dotyczył osób, które przed zgłoszeniem tego wniosku pobierały wcześniejszą emeryturę.

Wyższe emerytury i renty od 1 marca 2015 r.

Wprowadzona zmiana jest w dużej mierze pokłosiem odmiennego od praktyki ZUS orzecznictwa sądów powszechnych (m.in. uchwały Sądu Najwyższego z 4 lipca 2013 r., II UZP 4/13). Należy jednak podkreślić, że zgodnie z nowymi regulacjami podstawa przeliczenia emerytury musi zostać pomniejszona o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur, w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ponowne przeliczenie emerytury odbywa się na podstawie wniosku lub z urzędu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK