| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Wyższe emerytury od 1 maja 2015 r.

Wyższe emerytury od 1 maja 2015 r.

Dnia 1 maja 2015 r. obowiązują nowe zasady naliczania wysokości kapitału początkowego i emerytur. Oznacza to, że większość obecnych i przyszłych emerytów otrzyma wyższe emerytury. Osoby, którym już przysługuje prawo do świadczeń emerytalnych, mogą wystąpić o ponowne obliczenie wysokości emerytury.

Osoby, którym ZUS obliczył kapitał początkowy z uwzględnieniem okresów opieki nad dzieckiem przed wejściem w życie nowych przepisów, mogą ubiegać się o jego ponowne ustalenie, zgłaszając do ZUS wniosek w tej sprawie. Jeśli jednak nie wystąpią z takim wnioskiem, ZUS sam przeliczy im ten kapitał na podstawie nowych regulacji w momencie ustalania wysokości emerytury obliczanej według nowych zasad.

Na nowych regulacjach skorzystają również osoby, którym już obliczono emeryturę z uwzględnieniem kapitału początkowego ustalonego m.in. za okresy opieki nad dzieckiem przypadające przed 1 stycznia 1999 r. Na mocy omawianej nowelizacji mogą bowiem zgłosić wniosek o ponowne ustalenie emerytury. ZUS musi rozpatrzyć wniosek w ciągu 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej niezbędnej okoliczności.

Ustalanie kapitału początkowego i emerytury - zmiany 2015

Barbara D. udowodniła przed 1 stycznia 1999 r. m.in. 4-letni okres urlopu wychowawczego udzielonego w celu opieki nad dwojgiem dzieci. Przy ustalaniu kapitału początkowego (którego podstawa wymiaru wyniosła 1210,45 zł) ZUS uwzględnił jej w całości ten okres, obliczając po 0,7% tej podstawy za każdy rok tego okresu. W związku z tym część hipotetycznej emerytury ustalona za te okresy wyniosła 33,89 zł (0,7% x 4 x 1210,45 zł). W lipcu 2013 r. ubezpieczona przeszła na emeryturę obliczaną według nowych zasad z uwzględnieniem ustalonego wcześniej kapitału początkowego. W związku z wejściem w życie nowelizacji z 5 marca 2015 r. może obecnie zgłosić wniosek o ponowne ustalenie emerytury. Rozpatrując ten wniosek, ZUS przeliczy w pierwszej kolejności kapitał początkowy – jeszcze raz ustali część emerytury hipotetycznej za okresy opieki nad dzieckiem. W związku z zastosowaniem nowego wskaźnika wyniesie ona 62,94 zł (1,3% x 4 x 1210,45 zł). Dzięki przeliczeniu kapitału początkowego ZUS ustali Barbarze D. emeryturę w wyższej kwocie niż dotychczas obliczona.

Korzystniejsze zasady uwzględniania studiów

Druga zmiana w ustalaniu kapitału początkowego, wprowadzona nowelizacją z 5 marca 2015 r., dotyczy zasad uwzględniania w tym kapitale okresów nauki w szkole wyższej (na jednym kierunku, w wymiarze określonym w programie studiów i pod warunkiem jej ukończenia). Okresy te były dotychczas zaliczane do kapitału początkowego jako okresy nieskładkowe, w wymiarze nie większym niż 1/3 udowodnionych okresów składkowych przypadających przed 1 stycznia 1999 r. Wiele osób w związku ze zbyt krótkim stażem składkowym przebytym w tym czasie nie mogło liczyć na uwzględnienie w kapitale początkowym zbyt długiego okresu studiów wyższych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK