| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego

Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego

Zaświadczenie o przychodzie dla osób uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego pracodawca ma obowiązek wystawić do dnia 1 czerwca 2015 r. Obowiązek rozliczenia przychodu powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego, który przypada na 31 maja.

Analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku emerytur i rent, na zawieszenie lub zmniejszenie wysokości świadczeń przedemerytalnych wpływ mają wyłącznie przychody uzyskane z pracy zarobkowej, z tytułu której osoba uprawniona do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Zaświadczenie dla pracownika

W zaświadczeniu o przychodzie dla pracownika należy uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze oraz wszelkie inne składniki wynagrodzenia, od których należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne (np. nagrody kwartalne, premie, wynagrodzenie za nadgodziny).

Wyjątkiem od tej zasady są kwoty (od których nie odprowadza się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe) uzyskane z tytułu:

  • pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego oraz zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Pozostałe wypłaty, od których płatnik nie odprowadza składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie mają wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia bądź zasiłku przedemerytalnego. Takich kwot nie należy uwzględniać w zaświadczeniu wystawianym do ZUS (np. zapomogi losowe, diety za podróż służbową, odprawy).

Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego pobrała za 16 dni października 2014 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. W lutym 2015 r. wypłacono jej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dodatek za urlop wypoczynkowy. Przy ustalaniu przychodu należy uwzględnić wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy i nie należy wykazywać dopłaty do wczasów.

Zaświadczenie dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie - jakie obowiązki ma pracodawca

Wzór zaświadczenia dla pracownika

Zaświadczenie dla zleceniobiorcy

Zleceniodawca, wystawiając zaświadczenie o przychodzie dla zleceniobiorców, ma obowiązek wykazania przychodu w takiej wysokości, w jakiej był on przyjmowany do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozliczeniu podlegają także przychody osób wyłączonych z ubezpieczeń społecznych ze względu na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.

Osoba uprawniona do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego jest rozliczana z łącznej kwoty przychodu niezależnie od tego, czy od tych przychodów opłaca składki na ubezpieczenia społeczne.

Zaświadczenie o zarobkach emerytów i rencistów

Zleceniodawca zawarł umowę zlecenia na okres od 1 lipca 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. z osobą uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego, która jednocześnie jest zatrudniona u innej osoby na podstawie umowy o pracę. Z tytułu umowy zlecenia wypłacał wynagrodzenie w kwotach od 200 zł do 700 zł miesięcznie. Od tych wynagrodzeń nie były opłacane składki, gdyż osoba uprawniona podlega obowiązkowi ubezpieczeń z tytułu umowy o pracę. Na zleceniodawcy spoczywa jednak obowiązek powiadomienia ZUS o kwotach wypłaconego wynagrodzenia. W zaświadczeniu wskazuje wypłacone kwoty (brutto), gdyż od tych kwot zostałyby opłacone składki w przypadku podlegania przez zleceniobiorcę obowiązkowi ubezpieczeń.

Polecamy artykuły

Autor:

współautor kilku książek oraz licznych artykułów prezentujących tematykę emerytur i rent z uwzględnieniem ich praktycznego aspektu, od 30 lat zajmuje się problematyką ubezpieczeń społecznych, w szczególności z zakresu emerytur i rent

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. / Fot. Fotolia
Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. / Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK