REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego

Sebastian Tomaszewski
Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. / Fot. Fotolia
Zaświadczenie o przychodzie dla uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenie o przychodzie dla osób uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego pracodawca ma obowiązek wystawić do dnia 1 czerwca 2015 r. Obowiązek rozliczenia przychodu powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego, który przypada na 31 maja.

Zaświadczenie o przychodzie dla osób uprawnionych do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego

Pracodawcy (zleceniodawcy) muszą przesłać do ZUS do 1 czerwca 2015 r. zaświadczenia o przychodzie osób pobierających świadczenie/zasiłek przedemerytalny za okres od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r. Obowiązek rozliczenia przychodu powstaje po zakończeniu roku rozliczeniowego, który przypada na 31 maja.

Autopromocja

W przypadku świadczeń/zasiłków przedemerytalnych – odmiennie, niż ma to miejsce przy emeryturach i rentach, gdzie są rozliczane przychody osiągane w latach kalendarzowych – ZUS dokonuje rozliczenia zarobków osiągniętych w okresie od 1 marca danego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego (art. 6 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych). Płatnik musi wystawić zaświadczenie o przychodzie osób pobierających świadczenie/zasiłek przedemerytalny i przesłać je do ZUS w terminie do 31 maja. Ponieważ w 2015 r. 31 maja przypada w niedzielę, termin upływa w poniedziałek 1 czerwca.

W zaświadczeniu płatnik ma obowiązek wykazania przychodów uzyskanych w poszczególnych miesiącach rozliczanego okresu. Wystawiając zaświadczenie o przychodzie, pracodawca (zleceniodawca) musi uwzględnić poszczególne wypłaty w miesiącach, w których zostały one wypłacone (postawione do dyspozycji osoby ubezpieczonej). Płatnik nie powinien uwzględniać przychodu, który został wypłacony z tytułu pracy wykonywanej przed nabyciem prawa do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego. Taki przychód nie wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia, mimo że został wypłacony już po ustaleniu uprawnień.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Pracodawca zatrudnia pracownika uprawnionego do świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2014 r. W maju 2014 r. pracodawca wypłacił nagrodę roczną za 2013 r. W zaświadczeniu o przychodzie płatnik składek nie powinien uwzględniać nagrody rocznej, ponieważ dotyczy ona 2013 r., kiedy pracownik nie miał prawa do świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek powiadomienia ZUS o przychodzie

Obowiązek powiadomienia ZUS o wysokości przychodu osiąganego przez osobę uprawnioną do tych świadczeń spoczywa – w zależności od rodzaju wykonywanej działalności – na pracodawcy lub zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę – na właściwej jednostce organizacyjnej. Płatnik składek jest zobowiązany do powiadomienia ZUS o wysokości przychodów uzyskanych przez osobę uprawnioną do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego w formie zaświadczenia z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach danego okresu rozliczeniowego.

Zadaj pytanie: FORUM

Analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku emerytur i rent, na zawieszenie lub zmniejszenie wysokości świadczeń przedemerytalnych wpływ mają wyłącznie przychody uzyskane z pracy zarobkowej, z tytułu której osoba uprawniona do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Zaświadczenie dla pracownika

W zaświadczeniu o przychodzie dla pracownika należy uwzględnić wynagrodzenie zasadnicze oraz wszelkie inne składniki wynagrodzenia, od których należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne (np. nagrody kwartalne, premie, wynagrodzenie za nadgodziny).

Wyjątkiem od tej zasady są kwoty (od których nie odprowadza się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe) uzyskane z tytułu:

  • pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego oraz zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Pozostałe wypłaty, od których płatnik nie odprowadza składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie mają wpływu na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia bądź zasiłku przedemerytalnego. Takich kwot nie należy uwzględniać w zaświadczeniu wystawianym do ZUS (np. zapomogi losowe, diety za podróż służbową, odprawy).

Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego pobrała za 16 dni października 2014 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. W lutym 2015 r. wypłacono jej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dodatek za urlop wypoczynkowy. Przy ustalaniu przychodu należy uwzględnić wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy i nie należy wykazywać dopłaty do wczasów.

Zaświadczenie dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie - jakie obowiązki ma pracodawca

Wzór zaświadczenia dla pracownika

Zaświadczenie dla zleceniobiorcy

Zleceniodawca, wystawiając zaświadczenie o przychodzie dla zleceniobiorców, ma obowiązek wykazania przychodu w takiej wysokości, w jakiej był on przyjmowany do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Rozliczeniu podlegają także przychody osób wyłączonych z ubezpieczeń społecznych ze względu na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.

Osoba uprawniona do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego jest rozliczana z łącznej kwoty przychodu niezależnie od tego, czy od tych przychodów opłaca składki na ubezpieczenia społeczne.

Zaświadczenie o zarobkach emerytów i rencistów

Zleceniodawca zawarł umowę zlecenia na okres od 1 lipca 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. z osobą uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego, która jednocześnie jest zatrudniona u innej osoby na podstawie umowy o pracę. Z tytułu umowy zlecenia wypłacał wynagrodzenie w kwotach od 200 zł do 700 zł miesięcznie. Od tych wynagrodzeń nie były opłacane składki, gdyż osoba uprawniona podlega obowiązkowi ubezpieczeń z tytułu umowy o pracę. Na zleceniodawcy spoczywa jednak obowiązek powiadomienia ZUS o kwotach wypłaconego wynagrodzenia. W zaświadczeniu wskazuje wypłacone kwoty (brutto), gdyż od tych kwot zostałyby opłacone składki w przypadku podlegania przez zleceniobiorcę obowiązkowi ubezpieczeń.

Oświadczenie osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą mają obowiązek złożyć w ZUS oświadczenie o wysokości uzyskanego przychodu. Przez „przychód” należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, która obowiązuje przedsiębiorcę składającego oświadczenie z tytułu prowadzonej przez niego działalności (art. 104 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z FUS w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych). Jeśli wymienione osoby są zwolnione z tego obowiązku (np. podlegają ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę albo są uprawnione do renty rodzinnej) – wskazują, od jakiej kwoty opłacałyby składkę w przypadku podlegania temu obowiązkowi.

Rozliczeniu podlegają wszystkie przychody, nawet zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne z powodu innego tytułu do ubezpieczeń.

Rozliczenie przychodu

Na podstawie zaświadczenia o przychodzie ZUS rozliczy pracujące osoby uprawnione do zasiłku/świadczenia przedemerytalnego przy zastosowaniu dwóch progów zarobkowych: rocznej granicznej kwoty przychodu (30 661,20 zł) oraz rocznej dopuszczalnej kwoty przychodu (10 951,20 zł). W przypadku gdy przychód uzyskany przez osobę uprawnioną do świadczenia/zasiłku przedemerytalnego przekroczył roczną kwotę graniczną, ZUS ustali, że świadczenie (zasiłek) – w całym rozliczanym okresie – podlegało zawieszeniu. Gdy została przekroczona dopuszczalna kwota przychodu, świadczenie/zasiłek przedemerytalny podlega odpowiedniemu zmniejszeniu.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA