| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Emerytura pomostowa a umowa zlecenie

Emerytura pomostowa a umowa zlecenie

Emerytura pomostowa nie dla zleceniobiorcy pracującego w szczególnych warunkach. Według interpretacji ZUS firma nie musi odprowadzać składek na pomostówki z tytułu umów cywilnoprawnych, nawet jeśli podpisała je z etatowymi pracownikami.

W wydanej interpretacji organ zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o emeryturach pomostowych składki na FEP opłaca się za pracownika, który spełnia łącznie warunki: urodził się po 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3. Przy czym zgodnie z definicją pracownika zawartą w art. 2 pkt 3 tego aktu rozumie się jedynie osoby fizyczne, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1, 2a i ust. 6 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przepisy te stanowią, że pracownikiem jest osoba zatrudniona w ramach stosunku pracy albo wykonująca działalność twórczą lub artystyczną tancerzy zawodowych i podlegająca ubezpieczeniu emerytalnemu z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zdaniem ZUS przy ustalaniu obowiązku odprowadzania danin na FEP nieistotne jest, jakie stosunki prawne łączą przedsiębiorcę z osobą zatrudnioną na podstawie umowy cywilnoprawnej, a także warunki i rodzaj wykonywanej przez nią pracy.

Składki na fundusz emerytur pomostowych są odprowadzane tylko za pracowników etatowych, którzy na co dzień wykonują pracę w warunkach szczególnych lub o szkodliwym charakterze. Daniny z tego tytułu nie są zaś odprowadzane za osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Decyzja ZUS

Oddział w Lublinie z 2 marca 2015 r. nr 162/2015

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK