| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy

Emerytura pomostowa - dokumenty od pracodawcy

Emerytura pomostowa przysługuje pracownikom, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Pracownik ubiegający się o emeryturę pomostową powinien otrzymać od pracodawcy stosowne dokumenty.

Jakie dokumenty powinien wystawić pracodawca pracownikowi ubiegającemu się o emeryturę pomostową

PROBLEM

Jeden z naszych pracowników niedługo spełni warunki dotyczące wieku i okresu pracy w szczególnych warunkach do uzyskania prawa do emerytury pomostowej. Osoba ta ma zamiar wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie świadczenia. Jakiego rodzaju dokumenty (zaświadczenia) powinniśmy wystawić pracownikowi w związku z ubieganiem się przez niego o emeryturę?

RADA

Będą Państwo zobowiązani wydać pracownikowi: świadectwa lub zaświadczenia o wykonywaniu przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

UZASADNIENIE

Postępowanie w sprawie przyznania emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika, zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w organie rentowym. W tym zakresie w sprawach o przyznanie emerytury pomostowej stosuje się odpowiednio przepisy art. 116–128a ustawy emerytalnej (art. 28 ustawy o emeryturach pomostowych).

Do wniosku o emeryturę pomostową (formularz ZUS Rp-1 Epom) należy dołączyć dokumentację wymaganą do przyznania nowej emerytury z FUS, z wyłączeniem zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia.

Zadaj pytanie na FORUM

Co dołączyć do wniosku o emeryturę pomostową

W przypadku gdy ubezpieczony nie ma jeszcze ustalonego kapitału początkowego, do wniosku powinna być dodatkowo załączona dokumentacja dotycząca okresów składkowych i nieskładkowych oraz osiąganego wynagrodzenia – dochodu z okresu przed 1999 r. Od 1 stycznia 1999 r. bowiem każdy ubezpieczony posiada indywidualne konto w ZUS. Dokumenty stwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie są zatem wymagane, jeżeli konto ubezpieczonego zawiera dane pozwalające na ustalenie prawa do świadczenia. Ponadto dokumentów, o których mowa wyżej, nie składa się, jeżeli zostały złożone w ZUS do ustalenia kapitału początkowego albo prawa lub wysokości świadczeń na podstawie ustawy albo odrębnych przepisów.

Kazimiera W. złożyła do ZUS wniosek o emeryturę. Do podstawy wymiaru emerytury wskazała zarobki z lat 2004–2013. Pracownica zwróciła się do swojego zakładu pracy o wydanie zaświadczenia ZUS Rp-7. Zakład pracy nie musi wystawiać tego zaświadczenia, ponieważ na indywidualnym koncie pracownicy w ZUS znajdują się dane o wysokości składek odprowadzanych za nią przez zakład pracy.

Emerytura pomostowa - osoby uprawnione

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »