| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Czy należy opłacać składki na FEP od umowy zlecenie?

Czy należy opłacać składki na FEP od umowy zlecenie?

Prawidłowe oskładkowanie umów zleconych sprawia duże problemy pracownikom płac, co wynika z różnych interpretacji przepisów. Czy należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) od umowy zlecenie?

Składka na FEP

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych składka na Fundusz Emerytur Pomostowych powinna być opłacana za okres od 1 stycznia 2010 roku za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki: urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.

Praca w szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach

Zgodnie z tym artykułem praca w szczególnym charakterze rozumiana jest jako praca, która powoduje trwałe uszczerbki zdrowia u pracownika. Kolejno w ustawie o Emeryturach Pomostowych w załączniku 1 wymienione są prace, od których należy opłacać składkę na FEP. Do pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach zalicza się ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerzy zawodowych, wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym.

Stopa procentowa składki

Stopa procentowa składki na FEP wynosi 1,5% podstawy jej wymiaru. Składka ta jest w całości finansowana przez płatnika składek.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Podstawa wymiaru składki

Podstawę wymiaru składki na FEP stanowi podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, określona w art. 18 ust. 1-2 i ust. 8 oraz w art. 21 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na FEP stosuje się ograniczenie, o którym mowa w art. 19 ust. 1ustawy o sus (odmiennie niż ma to miejsce przy opłacaniu składek na FP i FGŚP).

W rozumieniu przepisów, jeżeli w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, zgodnie z art. 18 ust. 1a ustawy o sus, uwzględniony został przychód z tytułu umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą lub wykonywanej na jego rzecz, to będzie on stanowił podstawę wymiaru składek na FEP.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Bez znaczenia jest, czy przedmiotem takiej umowy cywilnoprawnej jest wykonywanie prac określonych przez płatnika jako prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Reasumując, zawarcie umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem poza obowiązkiem opłacenia wszystkich składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, rodzi również obowiązek opłacenie składki na FEP.

Bibliografia:

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »