| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Wypłata zawieszonych emerytur tylko na wniosek

Wypłata zawieszonych emerytur tylko na wniosek

Wypłata zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. emerytur następuje tylko na wniosek emerytów. Przyczyną zawieszenia ich wypłaty było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę.

Czy ZUS rozliczy przychód osiągnięty przez tzw. wcześniejszych emerytów?

Tak, przy ustalaniu kwoty zawieszonej emerytury zostanie rozliczony osiągnięty przychód. Dotyczy to emerytów, którzy do 31 października 2011 r. nie ukończyli obowiązującego wówczas wieku emerytalnego (60 lat-kobiety i 65 lat–mężczyźni).

Ponadto, jeśli w okresie, za który przysługuje kwota zawieszonej emerytury osoba zainteresowana pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną, to należna do wypłaty emerytura zostanie pomniejsz ona o kwotę pobranej renty.

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek musi zawierać kilka obowiązkowych elementów:

  • imię i nazwisko emeryta,
  • adres zamieszkania,
  • numer emerytury,
  • nazwę i adres oddziału ZUS,
  • podpis emeryta.

Okresowa emerytura kapitałowa - nowe zasady

Wniosek musi też określać czego dotyczy – a więc wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. wraz z odsetkam i lub tylko odsetek, jeżeli emerytura została wcześniej wypłacona na mocy wyroku sądu bez odsetek.

Osoby, których emerytury podlegają rozliczeniu, ponieważ osiągały przychód, wraz z wnioskiem o wypłatę zawieszonej emerytury powinny złożyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodu uzyskanego w 2011 i w 2012 roku, o ile zaświadczenia takiego nie złożyły wcześniej.

Wniosek najlepiej skierować do swojego oddziału ZUS, choć oczywiście można go złożyć w każdej tere nowej jednostce ZUS.

Czy określony został termin, do którego można składać wnioski?

Emeryt może złożyć wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury wraz z odsetkami w dowolnym czasie. Roszczenie o zwrot zawieszonej emerytury nie przedawnia się.

Korzystne zasady wznawiania wypłaty emerytur kapitałowych

W jakim czasie ZUS wyda decyzję?

Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury wynosi 60 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Taką okolicznością może być np. data wpływu do ZUS zaświadczenia pracodawcy o wysokości przychodów osiągniętych przez emeryta

A co ze sprawami, które są w sądzie?

Zależy to od tego, czy to ZUS, czy też emeryt odwołał się do sądu.

  • W sprawach, w których oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r., ZUS – po zgłoszeniu przez emeryta wniosku – ZUS wystąpi o cofnięcie apelacji w całości lub w części i po zakończeniu postępowania sądowego wyda decyzję i dokona wypłaty emerytury.
  • Jeśli natomiast to emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS albo apelację od negatywnego dla siebie wyroku sądu okręgowego, to ZUS zawiesi postępowanie do czasu zakończenia przez sąd postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. Może to być postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli emeryt wystąpił o cofnięcie odwołania lub apelacji, albo wyrok orzekający w sprawie roszczenia emeryta. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania.

Wznowienie wypłaty zawieszonej emerytury od miesiąca wstrzymania wypłaty - zmiana w emeryturach mundurowych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK