| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Po utracie zatrudnienia niektóre osoby mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Konieczne jest w tym celu złożenie odpowiedniego wniosku. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymywać zasiłek przedemerytalny?

Dodatkowo na podstawie przepisów szczególnych uprawnienie do pobierania świadczenia przedemerytalnego może przysługiwać również osobom niewymienionym w powołanych powyżej przepisach. Będą to m.in. osoby, przysługuje o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, a także pracownicy stoczni, którzy zostali objęci postępowaniem kompensacyjnym.

Zobacz również: ZUS czy OFE?

Warunki o charakterze ogólnym

Niezależnie od tego, do której z wyżej wymienionych grup osób należy ubiegający się o zasiłek, przysługuje on osobie, która spełni łącznie wymogi:

  • przez okres co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych,
  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Konieczne do spełnienia formalności

Do uzyskania świadczenia konieczne jest złożenie wniosku o jego przyznanie w terminie do 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu, który poświadcza, że uprawniona osoba przez 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Jeśli w okresie pobierania zasiłku osoba taka wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, powinna złożyć wniosek  o świadczenie przedemerytalne w ciągu 14 dni od ustania zatrudnienia. Wskazane powyżej terminy mogą zostać przywrócone, jeśli uzasadniają to szczególne okoliczności – konieczny jednak będzie wniosek osoby uprawnionej.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK