| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Powszechny system emerytalny

Powszechny system emerytalny

Powszechny system emerytalny w Polsce przechodzi reformę. Najważniejsze wiadomości o systemie zawiera informacja Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów.

1. System emerytalny jest bezpieczny. Państwo jest gwarantem wypłaty emerytur.

2. Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru (wynagrodzenia brutto), w tym 12,22% jest ewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), 4,38% jest ewidencjonowane na jego subkoncie w ZUS a 2,92% przekazywane na rachunek do otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

3. Środki (składki) zewidencjonowane na subkoncie w ZUS i zgromadzone w OFE podlegają identycznym zasadom w zakresie dziedziczenia czy też podziału, w przypadku ustania małżeńskiej wspólności majątkowej.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

4. Różnica pomiędzy środkami zewidencjonowanymi na subkoncie z zgromadzonymi na rachunku w OFE wynika z gwarancji, z jakich korzystają te środki. Zewidencjonowana na subkoncie wartość środków jest gwarantowana przez państwo i ich wartość nie może ulec zmniejszeniu. Środki zgromadzone na rachunku w OFE nie podlegają gwarancji państwa, ani też powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają OFE, nie gwarantują zachowania ich wartości. W konsekwencji wartość środków zgromadzonych na rachunku w OFE może ulec zmniejszeniu w wyniku wahań na giełdzie, a nawet znacznemu spadkowi w przypadku bessy, z drugiej jednak strony ich wartość może w pewnych okresach rosnąć w tempie przewyższającym wzrost nominalnego PKB.

Waloryzacja subkonta w ZUS oparta jest na wskaźniku odpowiadającym przeciętnemu wzrostowi nominalnego PKB w ostatnich 5 latach i posiada gwarancję, że nie może być niższa od zera. Wyniki OFE są zależne od sytuacji na rynkach finansowych, a więc w okresach bessy (złej koniunktury) mogą być ujemne.

5. Od składek przekazywanych do OFE jest pobierana opłata na poziomie nie wyższym niż 1,75%, a ze zgromadzonych w funduszu środków powszechne towarzystwa emerytalne pobierają opłatę za zarządzanie. ZUS nie pobiera żadnych opłat, które pomniejszałyby stan konta i subkonta.

6. 3 lutego 2014 r. OFE umorzyły 51,5% jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka funduszu. Wartość umorzonych jednostek rozrachunkowych jest zapisywana przez ZUS na subkontach ubezpieczonych.

7. Od 3 lutego 2014 r. OFE muszą inwestować w akcje nie mniej niż 75% swoich aktywów. W 2015 r. limit ten zostanie zmniejszony do 55%, w 2016 r. – 35%, w 2017 r. – 15%, a później zostanie zniesiony. Jednocześnie OFE nie mogą inwestować w skarbowe instrumenty dłużne oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK