REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zmiany w emeryturach 2014. /Fot. Fotolia
Zmiany w emeryturach 2014. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lutego 2014 r. wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Od 1 kwietnia 2014 r. przez 4 miesiące ubezpieczeni opłacający składki emerytalne będą podejmowali decyzję o przyszłości swoich oszczędności.

● Osoby oszczędzające w OFE same zdecydują o miejscu odkładania pieniędzy na starość
● Ubezpieczeni zainteresowani kontynuowaniem ubezpieczenia w OFE muszą złożyć oświadczenie
● Wysokość dobrowolnych wpłat na IKZE zależy od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce

Autopromocja

Osoby zbierające na przyszłe emerytury nie będą musiały obowiązkowo wpłacać składek do otwartych funduszy emerytalnych. Już 1 lutego wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Poczynając od 1 kwietnia tego roku przez cztery kolejne miesiące ubezpieczeni obowiązkowo opłacający składki emerytalne będą musieli podjąć decyzję co do przyszłości swoich oszczędności.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Konieczne oświadczenie

Po zmianach każdy członek OFE lub osoba rozpoczynająca pracę czy prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym wchodząca do systemu ubezpieczeniowego, nabywa prawo do samodzielnego wyboru sposobu oszczędzania na starość. Do wyboru są dwa warianty. Pierwszy umożliwia przekazywanie składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru bezpośrednio na specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Osoba decydująca się na takie rozwiązanie nie musi nic deklarować ani składać żadnego oświadczenia woli. Ustawodawca bowiem przyjął, że brak decyzji jest traktowany jako zgoda na przekazywanie części składek do ZUS. Inaczej jest w przypadku osób zdecydowanych na dalsze kontynuowanie oszczędzania na starość w filarze kapitałowym. Ubezpieczeni zainteresowani takim rozwiązaniem muszą złożyć w tej sprawie oświadczenie. Po raz pierwszy będzie to można zrobić w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.

Treść dokumentu wraz z aktualnym wykazem wszystkich funkcjonujących funduszy przygotuje Rada Ministrów. Taki dokument będzie można składać zarówno w formie pisemnej, jak i w postaci dokumentu elektronicznego. W tym ostatnim przypadku taki e-dokument musi spełniać warunki określone w ustawie z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. z 2013 r. poz. 262). Możliwe jest także przekazanie informacji o oszczędzaniu w funduszu za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP. Zasady zakładania i korzystania z niego określa ustawa z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2013 r. poz. 235). Możliwe jest także uwierzytelnienie takiego oświadczenia woli za pośrednictwem systemów teleinformatycznych udostępnionych bezpłatnie przez ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa stawka

Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru składki. Składka naliczana jest od podstawy nieprzekraczającej w roku kalendarzowym trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. W momencie gdy podstawa wymiaru składki osoby ubezpieczonej przekroczy w danym roku kalendarzowym wysokość trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, w kolejnych miesiącach tego roku nie pobiera się składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Podział składki jest solidarny. Ubezpieczony opłaca 9,76 proc. tej kwoty, drugie tyle pracodawca. Do maja 2011 r. na obowiązkowe konto w ZUS trafiało 7,3 proc. Problemy budżetu państwa z refundacją tych składek spowodowały, że nastąpiło radykalne ograniczenie części składek przekazywanych do OFE. Środki kierowane do ZUS są zapisane na subkoncie i podlegają dziedziczeniu na zasadach analogicznych jak gromadzone w OFE.

Od 1 lutego tego roku zaczyna obowiązywać dobrowolności przekazywania przyszłych składek do OFE. To umożliwi dokonywanie wyboru oraz podejmowanie przez ubezpieczonych decyzji o przekazywaniu bieżącej składki albo wciąż do OFE, albo na subkonto lub odwrotnie. Na podstawie takiej decyzji nastąpi więc przekierowanie 2,92 proc. składki albo do ZUS, albo do OFE.

bozena.wiktorowska@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA