| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Zmiany w emeryturach 2014

Zmiany w emeryturach 2014

Od 1 lutego 2014 r. wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Od 1 kwietnia 2014 r. przez 4 miesiące ubezpieczeni opłacający składki emerytalne będą podejmowali decyzję o przyszłości swoich oszczędności.

Nowa stawka

Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru składki. Składka naliczana jest od podstawy nieprzekraczającej w roku kalendarzowym trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. W momencie gdy podstawa wymiaru składki osoby ubezpieczonej przekroczy w danym roku kalendarzowym wysokość trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, w kolejnych miesiącach tego roku nie pobiera się składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Podział składki jest solidarny. Ubezpieczony opłaca 9,76 proc. tej kwoty, drugie tyle pracodawca. Do maja 2011 r. na obowiązkowe konto w ZUS trafiało 7,3 proc. Problemy budżetu państwa z refundacją tych składek spowodowały, że nastąpiło radykalne ograniczenie części składek przekazywanych do OFE. Środki kierowane do ZUS są zapisane na subkoncie i podlegają dziedziczeniu na zasadach analogicznych jak gromadzone w OFE.

Od 1 lutego tego roku zaczyna obowiązywać dobrowolności przekazywania przyszłych składek do OFE. To umożliwi dokonywanie wyboru oraz podejmowanie przez ubezpieczonych decyzji o przekazywaniu bieżącej składki albo wciąż do OFE, albo na subkonto lub odwrotnie. Na podstawie takiej decyzji nastąpi więc przekierowanie 2,92 proc. składki albo do ZUS, albo do OFE.

bozena.wiktorowska@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK