| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Zmiany w emeryturach 2014

Zmiany w emeryturach 2014

Od 1 lutego 2014 r. wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Od 1 kwietnia 2014 r. przez 4 miesiące ubezpieczeni opłacający składki emerytalne będą podejmowali decyzję o przyszłości swoich oszczędności.

Nowa stawka

Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru składki. Składka naliczana jest od podstawy nieprzekraczającej w roku kalendarzowym trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. W momencie gdy podstawa wymiaru składki osoby ubezpieczonej przekroczy w danym roku kalendarzowym wysokość trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, w kolejnych miesiącach tego roku nie pobiera się składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego. Podział składki jest solidarny. Ubezpieczony opłaca 9,76 proc. tej kwoty, drugie tyle pracodawca. Do maja 2011 r. na obowiązkowe konto w ZUS trafiało 7,3 proc. Problemy budżetu państwa z refundacją tych składek spowodowały, że nastąpiło radykalne ograniczenie części składek przekazywanych do OFE. Środki kierowane do ZUS są zapisane na subkoncie i podlegają dziedziczeniu na zasadach analogicznych jak gromadzone w OFE.

Od 1 lutego tego roku zaczyna obowiązywać dobrowolności przekazywania przyszłych składek do OFE. To umożliwi dokonywanie wyboru oraz podejmowanie przez ubezpieczonych decyzji o przekazywaniu bieżącej składki albo wciąż do OFE, albo na subkonto lub odwrotnie. Na podstawie takiej decyzji nastąpi więc przekierowanie 2,92 proc. składki albo do ZUS, albo do OFE.

bozena.wiktorowska@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK