| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Czy IKE rozwiąże problem naszych emerytur?

Czy IKE rozwiąże problem naszych emerytur?

Pod koniec ubiegłego roku rząd ogłosił, że zamiast dotychczasowych 7,3 proc. naszej pensji brutto do OFE będzie trafiać jedynie 2,3 proc. Dzięki przesunięciu publicznych pieniędzy z OFE do ZUS, rządowi uda się ograniczyć deficyt budżetowy, który nie przekroczy w 2011 r. progu 55 proc. długu w relacji do PKB. Dla obecnych emerytów zmiana nie będzie przesadnie odczuwalna, natomiast na reformie stracą obecni 30-latkowie - ich emerytalna przyszłość jeszcze nigdy nie wyglądała tak źle.

Istotne jest, że zyski z IKE nie są opodatkowane 19 proc. podatkiem od zysków kapitałowych, tzw. podatkiem Belki. Podatkiem tym obłożone są zarówno zyski z lokat, jak i dochody osiągane na giełdzie. Przy powyższych założeniach (odkładamy 150 zł miesięcznie przez 30 lat przy 10 proc. rocznej stopie zwrotu) dzięki uldze podatkowej nie oddajemy Urzędowi Skarbowemu 54 700,77 zł, czyli prawie jednej piątej zysku z naszych oszczędności.

Przeczytaj także: Jak obliczany jest podatek Belki?

Warto też zauważyć, że jest to potężna kwota, równa sumie wpłat, które wpłaciliśmy! Aby jednak skorzystać z ulgi musimy poczekać z wypłatą zgromadzonych środków do 60 roku życia (osiągnięcia uprawnień emerytalnych). Mamy oczywiście możliwość wycofania naszych oszczędności z IKE wcześniej, ale nie unikniemy wtedy płacenia 19 proc. podatku. Brak opodatkowania zysków z IKE jest na tyle atrakcyjny, że ustawodawca ustalił limit rocznych wpłat na konto. W 2011 roku wynosi on 10 077 zł (wyliczany jest na podstawie 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok).

Polecamy serwis: ZUS

Po latach ciężkiej pracy każdemu z nas należy się komfortowy wypoczynek na emeryturze. W sytuacji, kiedy państwo nie potrafi zagwarantować nam godziwej emerytury, musimy zatroszczyć się o nią sami. Regularne oszczędzanie na IKE może nam pomóc patrzeć na zamieszanie wokół reformy emerytalnej bez emocji. Po co przejmować się posunięciami rządu, na które i tak nie mamy wpływu? W kwestii naszych emerytur bardzo trafne jest stwierdzenie „Umiesz liczyć? Licz na siebie!”.

Agnieszka Łukawska - Legg Mason TFI

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS.
Po wprowadzeniu planowanych zmian, nasza emerytura będzie uzależniona głównie od ZUS.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK