| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Czy jest szansa na uniknięcie podatku w tym roku?

Czy jest szansa na uniknięcie podatku w tym roku?

W grudniu jest jeszcze szansa, aby dobrze zainwestować nasze pieniądze unikając przy tym płacenia 19 procentowego podatku od zysków kapitałowych. Podatek Belki prześladuje nas w prawie wszystkich formach indywidualnego inwestowania. Istnieją jednak rozwiązania, które są z niego zwolnione.

Szukając odpowiedniego funduszu, który otworzymy w ramach IKE warto dostosować strategię inwestowania do ilości lat, które pozostały nam do przejścia na emeryturę.

Młodym osobom, które mają przed sobą wiele lat do emerytury polecam fundusze bardziej agresywne - mogą wiele zyskać, a w dłuższym okresie nawet ewentualne straty będą łatwe do odrobienia. Starszym osobom, które mają bliżej do emerytury polecałabym raczej fundusze zrównoważone. W tym przypadku ważniejszy od spektakularnych wyników jest stabilny zysk, który zapewni nam godziwą emeryturę bez zbędnych nerwów.

Inwestując długoterminowo najlepiej widać zasadę kuli śnieżnej - im dłużej odkładamy, tym więcej środków pracuje na nasz zysk. Dzięki temu w dłuższej perspektywie przestaje mieć znaczenie czy wpłaciliśmy na fundusz pieniądze w trakcie trwania bessy czy też hossy.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Pieniądze lokowane na IKE oszczędzamy z myślą o emeryturze, ale możemy również w każdym momencie je wypłacić, jednakże wtedy zapłacimy podatek od zysków, tak jak na zwykłej lokacie. IKE dają dużą swobodę inwestowania. Możemy na nie wpłacać pieniądze przez cały rok w dowolnych kwotach, więc nawet jeżeli w tym roku jeszcze nie pomyśleliśmy o naszej emeryturze - nic straconego. Do końca grudnia możemy przelać nasze oszczędności na IKE (pamiętając o rocznym limicie).

Indywidualne Konta Emerytalne to mądra inwestycja w przyszłość, warto więc o niej pomyśleć bez względu na wiek. W tym szczególnym przypadku sprawdza się powiedzenie „lepiej późno niż wcale”. 

Źródło: Legg Mason TFI

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK