| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Czy jest szansa na uniknięcie podatku w tym roku?

Czy jest szansa na uniknięcie podatku w tym roku?

W grudniu jest jeszcze szansa, aby dobrze zainwestować nasze pieniądze unikając przy tym płacenia 19 procentowego podatku od zysków kapitałowych. Podatek Belki prześladuje nas w prawie wszystkich formach indywidualnego inwestowania. Istnieją jednak rozwiązania, które są z niego zwolnione.

Szukając odpowiedniego funduszu, który otworzymy w ramach IKE warto dostosować strategię inwestowania do ilości lat, które pozostały nam do przejścia na emeryturę.

Młodym osobom, które mają przed sobą wiele lat do emerytury polecam fundusze bardziej agresywne - mogą wiele zyskać, a w dłuższym okresie nawet ewentualne straty będą łatwe do odrobienia. Starszym osobom, które mają bliżej do emerytury polecałabym raczej fundusze zrównoważone. W tym przypadku ważniejszy od spektakularnych wyników jest stabilny zysk, który zapewni nam godziwą emeryturę bez zbędnych nerwów.

Inwestując długoterminowo najlepiej widać zasadę kuli śnieżnej - im dłużej odkładamy, tym więcej środków pracuje na nasz zysk. Dzięki temu w dłuższej perspektywie przestaje mieć znaczenie czy wpłaciliśmy na fundusz pieniądze w trakcie trwania bessy czy też hossy.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Pieniądze lokowane na IKE oszczędzamy z myślą o emeryturze, ale możemy również w każdym momencie je wypłacić, jednakże wtedy zapłacimy podatek od zysków, tak jak na zwykłej lokacie. IKE dają dużą swobodę inwestowania. Możemy na nie wpłacać pieniądze przez cały rok w dowolnych kwotach, więc nawet jeżeli w tym roku jeszcze nie pomyśleliśmy o naszej emeryturze - nic straconego. Do końca grudnia możemy przelać nasze oszczędności na IKE (pamiętając o rocznym limicie).

Indywidualne Konta Emerytalne to mądra inwestycja w przyszłość, warto więc o niej pomyśleć bez względu na wiek. W tym szczególnym przypadku sprawdza się powiedzenie „lepiej późno niż wcale”. 

Źródło: Legg Mason TFI

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK