| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Jak rozlicza składki Polak w Australii i Australijczyk w Polsce?

Jak rozlicza składki Polak w Australii i Australijczyk w Polsce?

Od 1 października 2010 r. obowiązuje umowa z 7 października 2009 r. o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Australią (Dz. U. z 22.09.2010 r., nr 172, poz. 1160, 1162). Przynosi ona ważne zmiany dla Polaków pracujących w Australii oraz dla Australijczyków pracujących w Polsce

Umowa reguluje między innymi stosunki między Polską i Australią w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania emerytur i rent dla osób, które podlegają lub podlegały ubezpieczeniom społecznym w Polsce i które posiadają okresy stałego pobytu w Australii w wieku produkcyjnym (tj. między 16 rokiem życia a wiekiem emerytalnym).

Umowa reguluje również kwestie transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego z państw osobom zamieszkałym w drugim państwie.

Umowa dotyczy w szczególności określonych świadczeń udzielanych w ramach:

1. w odniesieniu do Polski - powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS) oraz systemu ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS) tj.:

- emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych,
- jednorazowych odszkodowań oraz rent z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
- zasiłków pogrzebowych.

2. w odniesieniu do Australii

- emerytur z tytułu stałego pobytu w Australii (Age pension- tzw. I filar emerytalny).

Umowy nie stosuje się do tzw. gwarancji emerytalnej (Superannuation Guarantee) przysługującej z tytułu składek opłacanych do australijskiego systemu emerytalnego (tzw. II filar emerytalny).

Umowa ma między innymi na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której dany pracownik podlega jednocześnie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w obu krajach. Ponadto umowa ustanawia zasadę, że pracownicy podlegają ubezpieczeniom społecznym w państwie, w którym wykonują pracę.

Od tej zasady umowa przewiduje wyjątek, zgodnie z którym pracownik oddelegowany może w okresie oddelegowania zasadniczo nie dłuższym niż 5 lat (60 miesięcy) podlegać ubezpieczeniom społecznym w państwie, z którego został wysłany. 

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Tym samym pracownik oddelegowany z Polski do Australii może nadal pozostać ubezpieczony w polskim ZUS. W celu potwierdzenia prawa do opłacania składek w Polsce pracownik powinien uzyskać poświadczenie formularza PL–AU1.
Odpowiednio pracownik z Australii, który na okres oddelegowania do Polski uzyska poświadczenie formularza AU–PL1 będzie mógł podlegać australijskiemu systemowi ubezpieczeń i opłacać składki w Australii.

W ten sposób uniknie on opłacania składek do ZUS. Dodatkowo zwolnione z opłacania składek w Polsce mogą być pod pewnymi warunkami osoby delegowane przez pracodawcę z terytorium Australii do podmiotu związanego z tym pracodawcą w Polsce (jeżeli podmiot polski i pracodawca australijski są członkami tej samej grupy, objętej własnością całkowita lub większościową).

Czytaj także

Ekspert:

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Umowa reguluje również kwestie transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego z państw osobom zamieszkałym w drugim państwie.
Umowa reguluje również kwestie transferu świadczeń przyznanych przez instytucję jednego z państw osobom zamieszkałym w drugim państwie.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK