| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Świadczenie rodzicielskie i prawo do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego

Świadczenie rodzicielskie i prawo do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2016 roku świadczenie rodzicielskie w wysokości 1.000 zł będą mogli otrzymać rodzicie, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego, czyli studenci, osoby bezrobotne czy osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych. W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego; kwota ta jest zwana "podwyższeniem zasiłku macierzyńskiego".

Zasiłek macierzyński oraz podwyższenie zasiłku macierzyńskiego ulega przeliczeniu za wypłacony okres, tj.  za styczeń i luty 2016 r.

Za styczeń 2016 r.:

 • należny zasiłek macierzyński wynosi 1.550,00 zł (31 x 50,00zł), a po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 1.271,00 zł [1.550,00zł - (1.550,00 zł x 18%)],
 • dopłata do wcześniej wypłaconego zasiłku wynosi 496,00 zł (1.550,00 zł - 1.054,00zł,
 • zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych od dopłaty (496,00zł) wynosi 89,00 zł (496,00 zł x 18%),
 • należna dopłata zasiłku macierzyńskiego po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych wynosi 407,00zł (496,00 zł - 89,00 zł),
 • podwyższenie zasiłku macierzyńskiego za styczeń 2016 r. nie przysługuje (kwota 1.271,00 zł przewyższa kwotę 1.000,00 zł),
 • nadpłata podwyższenia zasiłku macierzyńskiego wynosi 136,00 zł.

Od wyliczonej kwoty dopłaty zasiłku macierzyńskiego (496,00 zł) przekazana zostanie  zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych wynosząca 89,00 zł.

Kwota dopłaty zasiłku macierzyńskiego po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (407,00 zł) zostanie pomniejszona o kwotę nadpłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego (136,00 zł) i w związku z tym pracownica otrzyma dopłatę zasiłku macierzyńskiego po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (netto) za styczeń 2016 r. w kwocie 271,00 zł (407,00 zł - 136,00 zł).

Analogiczne rozliczenie wypłaconych pracownicy kwot dotyczy także lutego 2016 r.

Podmioty zobowiązane do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego i zasady wypłaty tego podwyższenia

 1. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego jest płatnik zasiłku macierzyńskiego.
 2. Wypłacone przez płatnika składek podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest wykazywane w raportach rozliczeniowych ZUS RSA z zastosowaniem kodu świadczenia/przerwy 329 - podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego i podlega sumowaniu w deklaracji rozliczeniowej w polu 04blok V deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Nowy kod, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz. U. poz. 1996), wejdzie w życie od 1kwietnia 2016 r. i będzie miał zastosowanie do dokumentów rozliczeniowych składanych po 31 marca 2016 r., w tym także za marzec 2016r. Do czasu wejścia wżycie nowego kodu świadczenia/przerwy, podwyższenie zasiłku macierzyńskiego będzie wykazywane z zastosowaniem dotychczasowych kodów oznaczających zasiłek macierzyński (311, 319, 325).
 3. Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest wypłacane bez wniosku świadczeniobiorcy. W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, osoba uprawniona do zasiłku macierzyńskiego składa oświadczenie, czy otrzymuje zasiłek macierzyński tylko z jednego tytułu, czy z więcej niż jednego tytułu.
 4. W przypadku gdy zasiłek macierzyński jest wypłacany z więcej niż jednego tytułu, a wypłaty zasiłku dokonują płatnicy składek, osoba uprawniona do zasiłku wskazuje płatnika składek zobowiązanego do naliczenia i wypłaty podwyższenia zasiłku.
 5. Jeżeli jednym z płatników zasiłku macierzyńskiego jest Zakład, do naliczenia i wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego, zobowiązany jest Zakład.
 6. Świadczeniobiorca uprawniony do zasiłku macierzyńskiego z więcej niż jednego tytułu przedkłada płatnikowi składek, o którym mowa w pkt. 21 albo ZUS, w przypadku, o którym mowa w pkt. 22, zobowiązanym do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego, zaświadczenie płatnika/płatników zasiłku o okresie wypłaconego zasiłku macierzyńskiego i kwocie tego zasiłku pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zaświadczenie powinno być składane co miesiąc, celem ustalenia podwyższenia zasiłku macierzyńskiego za każdy miesiąc.
 7. Podwyższenie kwoty zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego jest częścią zasiłku macierzyńskiego, zatem do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego mają zastosowanie przepisy dotyczące tego rodzaju zasiłku, m. in. dotyczące przedawnienia prawa, terminów wypłaty, możliwości dokonywania potrąceń i egzekucji.
 8. W związku z tym, że od podwyższenia zasiłku macierzyńskiego nie jest naliczana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych, z podwyższenia zasiłku macierzyńskiego nie są dokonywane potrącenia dokonywane z kwoty brutto (tj. potrącenia nienależnie pobranych świadczeń, quasi nadpłat oraz świadczeń z tytułu pozostawania bez pracy wypłaconych za okres, za który został przyznany zasiłek macierzyński). Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego podlega egzekucji na zasadach przewidzianych dla zasiłku macierzyńskiego (potrącenia egzekucyjne z kwoty netto).
 9. Od kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego nie nalicza się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
 10. Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego jest finansowane z budżetu państwa, w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Podwyższenie do kwoty świadczenia rodzicielskiego zasiłku macierzyńskiego, do którego prawo powstało przed 1 stycznia 2016 r.

 1. Przedstawione zasady mają zastosowanie od 1 stycznia 2016 r. także do osób, które prawo do zasiłku macierzyńskiego nabyły przed tą datą, w przypadku gdy kwota przysługującego im za okres od 1 stycznia 2016 r. zasiłku pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego.

Źródło: Redakcja Departament Zasiłków

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK