| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Niezdolność do pracy na przełomie roku kalendarzowego

Niezdolność do pracy na przełomie roku kalendarzowego

Pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego za okres czasowej niezdolności do pracy lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Może zdarzyć się tak, że pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku kalendarzowego.

Pracownikowi, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego za okres czasowej niezdolności do pracy lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Do kategorii tej zaliczamy również pracowników młodocianych.

Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy

Pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego.

Pracownikowi, który choruje po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym przysługuje prawo do 33 dni wynagrodzenia chorobowego wypłacanego ze strony pracodawcy. Pracownikowi, który ukończył 50 rok życia, przysługuje 14 dni wynagrodzenia chorobowego w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowego następującym po osiągnięciu 50 roku życia.

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Oczywiście jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż 33/14 dni to pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego odpowiednio od 34/15 dnia niezdolności do pracy.

Do limitu 33 dni (lub odpowiednio 14 dni) niezdolności do pracy, za którą przysługuje pracownikowi prawo do wynagrodzenia chorobowego, należy zsumować wszystkie dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym, nawet jeśli między nimi wystąpiły przerwy i nie jest to nieprzerwana niezdolność do pracy.

Niezdolność do pracy na przełomie roku kalendarzowego

Może zdarzyć się tak, że pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku kalendarzowego. Jeśli pracownik w dniu 31 grudnia zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego to od 1 stycznia następnego roku kalendarzowego nadal będzie miał prawo do wynagrodzenia chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe będzie mu przysługiwało z limitu 33/14 dni wynagrodzenia chorobowego przysługującego w nowym roku kalendarzowym.

Pracownik stał się niezdolny do pracy po raz pierwszy w 2014 r. Pracownik przestawił pracodawcy orzeczenie lekarskie na okres od 21 grudnia 2014 r. do 15 lutego 2015 r. Pracownik nie ukończył 50 roku życia. Za okres od 21 grudnia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. przysługiwało mu prawo do 11 dni wynagrodzenia chorobowego z puli przysługującego wynagrodzenia chorobowego w 2014 r. Pracownik od 1 stycznia 2015 r. do 2 lutego 2015 r. nadal miał prawo do wynagrodzenia chorobowego i wykorzystał 33 dni wynagrodzenia chorobowego z limitu przysługującego mu w 2015 r. Od 3 lutego 2015 r. do 15 lutego 2015 r. pracownik zachował prawo do zasiłku chorobowego.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niezdolność do pracy na przełomie roku kalendarzowego/fot. Shutterstock
Niezdolność do pracy na przełomie roku kalendarzowego/fot. Shutterstock

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK