| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Zwolnienie lekarskie w prawie pracy

Zwolnienie lekarskie w prawie pracy

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez leka­rza, który posiada umowę z ZUS, na formularzu ZUS ZLA. Zaświadczenie to służy nabyciu prawa do zasiłku lub usprawiedliwieniu nieobecności ubezpieczonego w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności spra­wowania opieki nad chorym członkiem rodzinny.

Zwolnienie lekarskie

W prawie pracy

Dokument, na podstawie którego pracodawca usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy spowodowaną chorobą. Może to dotyczyć choro­by pracownika, jak i w określonych przypadkach członków jego rodziny, np. dziecka. Zaświadczenie obejmuje okres, w którym pra­cownik powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia przeprowadzenia ponownego badania lekarskiego, jeżeli będzie to niezbędne.

Zobacz również: E-zwolnienia lekarskie od stycznia 2016 r.

Zaświadczenie lekarskie pracownik powinien dostarczyć pracodawcy nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Pracodawca powinien skontrolować przedstawio­ne przez pracownika zaświadczenie lekarskie sta­nowiące podstawę zwolnienia od pracy. Kontrola ta polega na sprawdzeniu, czy dokument ten nie został sfałszowany oraz czy został wydany zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. W razie podejrzenia posłu­żenia się przez pracownika fałszywym zaświadcze­niem lekarskim powinien wystąpić do lekarza, który je wystawił, o wyjaśnienie sprawy. Jeśli zaświadcze­nie zostało wydane niezgodnie z przepisami, pra­codawca występuje o wyjaśnienie do właściwego terytorialnie organu ZUS.

W zasiłkach

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez leka­rza, który posiada umowę z ZUS, na formularzu ZUS ZLA. Zaświadczenie to służy nabyciu prawa do zasiłku lub usprawiedliwieniu nieobecności ubezpieczonego w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności spra­wowania opieki nad chorym członkiem rodzinny. Zwolnienie lekarskie zwane jest potocznie L4 z powodu dawnego oznaczenia tego formularza. Ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć płatniko­wi zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni. Jeżeli ter­min ten zostanie przekroczony, zasiłek chorobo­wy obniża się o 25% (nie dotyczy wynagrodzenia chorobowego).

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK