| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Czym jest wynagrodzenie chorobowe?

Czym jest wynagrodzenie chorobowe?

Prawo do wynagrodzenia chorobowego mogą nabyć pracownicy, osoby wykonujące pracę nakładczą i osoby odbywające służbę zastępczą. Pozostali ubezpieczeni (którzy przystąpili do ubez­pieczenia chorobowego i mają okres wyczekiwania) od pierwszego dnia niezdolności do pracy nabywa­ją prawo do zasiłku chorobowego.

W podatkach dochodowych

Wynagrodzenie chorobowe jest przychodem pra­cownika podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. Do tego rodzaju przychodu należy sto­sować koszty uzyskania przychodu.

W ubezpieczeniach

Od wynagrodzenia chorobowego nie odprowa­dza się składek na ubezpieczenia społeczne. Wynagrodzenie to stanowi podstawę wymiaru skła­dek na ubezpieczenie zdrowotne.

W zasiłkach

Prawo do wynagrodzenia chorobowego mogą nabyć pracownicy, osoby wykonujące pracę nakładczą i osoby odbywające służbę zastępczą. Pozostali ubezpieczeni (którzy przystąpili do ubez­pieczenia chorobowego i mają okres wyczekiwania) od pierwszego dnia niezdolności do pracy nabywa­ją prawo do zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie to przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, pra­cownikowi, zamiast wynagrodzenia chorobowego, przysługuje od pierwszego dnia zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 33 bądź 14 dni niezdol­ności do pracy, jeżeli ukończyli 50 lat. Okres wynagrodzenia chorobowego ustala się, sumując okresy niezdolności do pracy pracowni­ka w ciągu roku kalendarzowego.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia chorobowe

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK