| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Urlop podczas zwolnienia lekarskiego a prawo do zasiłku

Urlop podczas zwolnienia lekarskiego a prawo do zasiłku

Pracownik, w okresie zwolnienia lekarskiego wyjechał na zaplanowany urlop. Czy fakt ten pozbawia go prawa do zasiłku i jak pracodawca może sprawdzić pracownika, czy ten wykorzystywał zwolnienie niezgodnie z jego celem?

Jeżeli jednak pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim np. wykonuje prace porządkowe w przydomowym ogrodzie, myje okna, remontuje dach domu, naprawia samochód, wówczas nie można uznać, że są to czynności sprzyjające odzyskaniu zdolności do pracy zawodowej. Trudno także uznać, że wyjazd za granicę może przyczynić się do odzyskania zdolności do pracy. Ubezpieczony w trakcie zwolnienia lekarskiego powinien wstrzymać się od takiego wyjazdu albo uzyskać na wyjazd zgodę lekarza leczącego. W innym przypadku jest to traktowane jako wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem i nie ma znaczenia, że wyjazd został wcześniej zaplanowany oraz że w zaświadczeniu lekarskim lekarz leczący zaznaczył, iż „chory może chodzić”.

Wyjazd na zagraniczne wczasy podczas orzeczonej niezdolności do pracy może zostać uznany za wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem.

Należy jednak pamiętać, że wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem musi zostać ubezpieczonemu udowodnione w drodze kontroli przeprowadzonej przez płatnika zasiłku. Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy można przeprowadzić nie tylko wtedy, gdy w zwolnieniu lekarskim lekarz wpisał zalecenie, że pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powinien leżeć.

Zobacz: Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Jeżeli płatnikiem zasiłku jest pracodawca, wówczas przeprowadza kontrolę we własnym zakresie.

infoRgrafika

infoRgrafika

Podstawę pozbawienia prawa do zasiłku z powodu:

● nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego lub

● podjęcia pracy zarobkowej

stanowią ustalenia zawarte w protokole kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy, dokonane przez pracodawcę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czasami stanowisko w tym zakresie zajmuje także terenowa jednostka organizacyjna ZUS. Sytuacja taka ma miejsce, gdy pracodawca np. ma wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie od pracy było wykorzystywane zgodnie z jego celem albo czy praca wykonywana przez pracownika w czasie zwolnienia może być uznana za pracę zarobkową. Wtedy pracodawca powinien wystąpić o rozstrzygnięcie sprawy do ZUS, po uzyskaniu w miarę potrzeby także opinii lekarza leczącego. Ustalenia kontroli pracodawca przekazuje do ZUS także wtedy, gdy pracownik nie zgadza się z nimi. Po zapoznaniu się ze sprawą ZUS wyda pracownikowi decyzję pozbawiającą prawa do zasiłku, od której pracownik może złożyć odwołanie do sądu rejonowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna:

● art. 17, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 2014 r., poz. 159

● § 1–10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich – Dz.U. Nr 65, poz. 743

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK