| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Sytuacja pracownika, który choruje na przełomie roku powinna być dokładnie przeanalizowana przez pracodawcę. W zależności od czasu trwania niezdolności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Rodzaje świadczeń chorobowych

Pracownikowi, niezdolnemu do pracy wskutek choroby, przysługują dwa rodzaje świadczeń przewidzianych przez Kodeks pracy: wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie wypłacane jest ze środków pracodawcy, natomiast zasiłek finansowany jest z budżetu państwa.

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną w wysokości 80 % wynagrodzenia zasadniczego. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez okres 33 dni niemożności wykonywania pracy w danym roku kalendarzowym pracownikowi, który nie ukończył 50. roku życia. Po 50. roku życia pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe przez 14 dni.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Wynagrodzenie wypłacane jest za każdy dzień niezdolności do pracy, włączając w to dni wolne od pracy. Jeżeli niezdolność pracownika trwa dłużej niż 33 dni (odpowiednio 14 dni), w dalszym okresie niezdolności przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego.

Zasiłek chorobowy jest świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gdy okres niemożności wykonywania pracy jest dłuższy niż przewidziane przez Kodeks pracy limity, wtedy pracownik występuje do ZUS o przyznanie zasiłku chorobowego. Zasiłek, co do zasady, przysługuje w wysokości 80 % podstawy wymiaru zasiłku.

Zobacz również: Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego

Sytuacja na przełomie roku

Jak wygląda sytuacja pracownika, który jest niezdolny do pracy na przełomie roku? Możliwe są dwa przypadki:

  • Pracownik (który nie przekroczył 50. roku życia) jest niezdolny do pracy od 18 grudnia 2013 r. Przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności. Do końca roku nie przekroczy 33 dni nieobecności. W związku z tym od 1 stycznia 2014 r. wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy nadal mu przysługuje, a co więcej, limit 33 dni liczony jest na nowo. Po zakończeniu tego okresu, jeśli niezdolność do pracy nadal występuje, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.
  • Pracownik jest niezdolny do pracy od 28 listopada 2013 r. Do 30 grudnia 2013 r. wykorzystał limit 33 dni wynagrodzenia chorobowego i nabył prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Z dniem 1 stycznia 2014 r. nadal pobiera zasiłek chorobowy. Okres wypłaty zasiłku chorobowego trwa do zakończenia nieprzerwanej niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż 182 dni (odpowiednio 270 dni). Przy czym termin liczony jest od zakończenia pobierania wynagrodzenia chorobowego, a nie na nowo od 1 stycznia 2014 roku.

Prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownik nabywa ponownie w razie wystąpienia nowej niezdolności do pracy, pod warunkiem, że pomiędzy zakończeniem pobierania zasiłku chorobowego a okresem nowej niezdolności będzie przynajmniej jeden dzień pracy.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK