| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego

Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego

Prawo do zasiłku chorobowego nie wygasa wraz z rozwiązaniem stosunku pracy. W ściśle określonych przypadkach pracownikowi powinien zostać wypłacony zasiłek chorobowy także po rozwiązaniu umowy o pracę.

Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, albo nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, jeśli okres jej wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. W tym przypadku niezdolność do pracy z powodu choroby musi trwać także nieprzerwanie co najmniej 30 dni. Zasiłek chorobowy przysługuje, jeżeli w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy zamieszczony jest kod literowy „E”.

Zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy

Jeśli pracownik zachoruje w czasie trwania stosunku pracy i choruje bez przerwy po jego rozwiązaniu, wówczas pracodawca, który jest płatnikiem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, wypłaca pracownikowi należne świadczenie (wynagrodzenie za czas choroby albo zasiłek chorobowy) do dnia rozwiązania umowy o pracę włącznie. Po wypłacie przysługującego świadczenia pracodawca pozostawia w dokumentacji zasiłkowej kserokopię zaświadczenia lekarskiego, a oryginał tego zaświadczenia przekazuje do oddziału ZUS, właściwego według miejsca zamieszkania pracownika.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Aby przybliżyć stosowanie przepisów o zasiłku chorobowym, podamy kilka przykładów.

Anna pracowała w firmie X od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2011 roku. W czasie trwania zatrudnienia zachorowała i przedłożyła pracodawcy zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 19 grudnia 2011 roku do 8 stycznia 2012 roku, a więc okres zwolnienia wykraczał poza czas trwania umowy o pracę. W tym przypadku pracodawca wypłacił pracownicy zasiłek chorobowy za okres od 19 do 31 grudnia 2011 r. Za okres od 1 do 8 stycznia 2012 r. (czyli za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego) zasiłek chorobowy wypłacił jej oddział ZUS, właściwy według miejsca zamieszkania.

Tomasz był niezdolny do pracy z powodu choroby po raz pierwszy w 2011 r. w okresie od 9 do 20 maja (12 dni) i otrzymał wynagrodzenie za czas choroby. Następnie chorował od 28 lipca do 7 sierpnia 2011 r. Rozwiązano z nim umowę o pracę z dniem 31 lipca 2011 r. Pracodawca dokonał więc wypłaty wynagrodzenia za czas choroby za okres od 28 do 31 lipca 2011 r. (czyli za 4 dni). Zasiłek chorobowy za okres od 1 do 8 sierpnia 2011 r. wypłacił już odpowiedni oddział ZUS.

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 14.01.2016

Autor:

(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego. /Fot. Fotolia
Ustanie stosunku pracy a prawo do zasiłku chorobowego. /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK