REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński wypłaca się z ubezpieczenia chorobowego

Ewa Ryś
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego. fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym w razie macierzyństwa. Jest to świadczenie wypłacane z ubezpieczenia chorobowego. Składka na ubezpieczenie chorobowe pracowników wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru i jest to jedyna składka opłacana w całości przez pracownika.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński

W związku z tym, że składka na ubezpieczenie chorobowe jest w całości opłacana przez pracownika warto wiedzieć, co przysługuje pracownikowi w zamian. Przede wszystkim z ubezpieczenia chorobowego wypłacane są świadczenia w razie choroby i macierzyństwa. Zaliczymy do nich: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński oraz zasiłek opiekuńczy. Jak sama nazwa wskazuje zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje w razie macierzyństwa. Komu jednak przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego? Czy tylko matce dziecka?

Autopromocja

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie. Przez przyjęcie na wychowanie, które daje prawo do zasiłki macierzyńskiego rozumie się po pierwsze przyjęcie na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzje o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia oraz wystąpienie do sadu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia. Po drugie zaś zasiłek przysługuje ubezpieczonej w razie, gdy przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzje o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia.

Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (po ustaniu zatrudnienia), jeśli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży: wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Prawo do zasiłku przysługuje także w razie urodzenia przez kobietę dziecka w czasie przebywania przez nią na urlopie wychowawczym. W przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

Prawo do zasiłku przysługuje również ojcu dziecka w razie korzystania przez niego z urlopu ojcowskiego oraz w przypadkach, kiedy wykorzystuje on urlop macierzyńskim za matkę dziecka. Ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka, jeśli przerwa on zatrudnienie lub inną działalność zarobkowa w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Ponadto  w razie skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni, zasiłek ten przysługuje ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkowa w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie śmierci matki dziecka lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje oprócz ojcu dziecka także innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkowa w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zobacz także: Jakie świadczenia przysługują z ubezpieczenia chorobowego?

Przez jaki okres można pobierać zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ponadto zasiłek macierzyński przysługuje przez urlopu ojcowskiego.

Zobacz także: Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą wymiaru zasiłku dla pracownika jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu.

Zasiłek macierzyński przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jednak zasiłek nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczona zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zasiłek macierzyński nie przysługuje także w okresie urlopu bezpłatnego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA