| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Osoby, które nie są obowiązkowo objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą w określonych przypadkach dobrowolnie do niego przystąpić. Ubezpieczenie chorobowe wiąże się z wieloma korzyściami, między innymi z możliwością wypłaty zasiłków w czasie choroby lub macierzyństwa.

Ubezpieczenie chorobowe związane jest z koniecznością opłacania składek na ubezpieczenie. Korzyści jakie mogą wyniknąć z tego faktu są nieporównywalnie większe niż wysokość składki opłacanej do ZUS. Osoba, która dobrowolnie podlega ubezpieczeniu może liczyć na wypłatę:

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

W tym artykule zajmiemy się pierwszym z wymienionych zasiłków – zasiłkiem chorobowym.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Jak już wspominano, część osób nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Istnieje w takiej sytuacji możliwość opłacania samodzielnie składek na ubezpieczenie chorobowe. Jednak nie każdy może dobrowolnie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu mogą podlegać osoby:

  • wykonujący pracę nakładczą,
  • wykonujący pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
  • prowadzący pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące,
  • wykonujący odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • duchowni.

Forum Kadry

jeśli objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Zobacz: W 2011 roku zmienia się wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w szpitalu

Samo przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie zapewnia prawa do zasiłków. Zasiłek chorobowy przysługuje, jeśli składki na ubezpieczenie chorobowe są opłacane terminowo.

Kiedy mamy prawo do zasiłku?

Osoba, która podlega dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu ma prawa do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu oczekiwania. Wynosi on od 1 stycznia 2009 roku 90 dni. Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy tego ubezpieczenia, zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego, jeżeli przerwa między tymi okresami nie przekracza 30 dni.

Niektóre osoby mają prawa do zasiłku chorobowego bez oczekiwania. Do takich osób zaliczymy:

  • absolwentów szkół lub szkół wyższych, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • których niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • byłych posłom lub senatorów, którzy po zakończeniu sprawowania mandatu przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
avatar

2012-03-14 10:17 Zgłoś

Czy obowiązuje mnie 90 dni karencjii-obowiążkowe ubezpieczenie miałam do 31.12.2011r-dobrowolne od 01.02.2012 a więc 31 dni bo tyle dni ma m-c styczeń!nie mogłam się przecież ubezpiczyć od 31 stycznia tylko od 01 lutego!

avatar

2012-01-20 12:04 Zgłoś

korzyści są większe niż koszta? gdyby tak było to takie ubezpieczenie nie musiało by być obowiązkowe dla pracowników, itp.

avatar

2010-08-19 08:31 Zgłoś

Mam pytanie odnośnie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam... Jestem studentką i pracuje na umowę zlecenie. W tym roku moi rodzice wyprowadzili się z Polski i w związku z tym nie ubezpieczają się w kraju, a tym samym nie ubezpieczają mnie. Zgłosiłam w zakładzie pracy przystąpienie do ubezpieczenia zdrowotnego i dobrowolnego chorobowego. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Czy powinnam zgłosić się także do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego?

HITY INFORU

TERMINARZ

SIE01
TydzieńPWŚCPSN
3128293031123
3245678910
3311121314151617
3418192021222324
3525262728293031

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem Infor.pl »