| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe a zasiłek chorobowy

Osoby, które nie są obowiązkowo objęte ubezpieczeniem chorobowym mogą w określonych przypadkach dobrowolnie do niego przystąpić. Ubezpieczenie chorobowe wiąże się z wieloma korzyściami, między innymi z możliwością wypłaty zasiłków w czasie choroby lub macierzyństwa.

W jakiej wysokości zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy wypłacany jest w trzech wysokościach:

  • 100% podstawy wymiaru zasiłku – dla osób których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży albo jest spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, a także gdy są kandydatami na dawców do przeszczepu komórek, tkanek i narządów albo poddali się zabiegowi ich pobrania (także za czas pobytu w szpitalu),
  • 80% podstawy zasiłku w razie nie możliwości zarabiania z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą,
  • 70% podstawy wymiaru zasiłku - za okres pobytu w szpitalu.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie studenta

Zasiłek chorobowy przysługuje za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Dla osób, które zachorowały na gruźlicę albo których niezdolność do pracy występuje w trakcie ciąży, okres zasiłkowy jest znacznie dłuższy - wynosi 270 dni. Po wykorzystaniu okresu zasiłkowego, osoba nadal chorująca może wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Podstawa prawna: Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)

Ustawa z dnia z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jadwiga Czarnowska

Absolwentka Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Wrocławski). Jest mgr ekonomii – uzyskała dyplom na Wydziale Gospodarki Narodowej w Katedrze Handlu Zagranicznego AE. Jest absolwentką również Alliance Française. Otrzymała w Paryżu francuski dyplom DS.-d’Etudes Françaises Modernes. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe jako kierownik działów finansowo-księgowych przedsiębiorstw i resortu budżetowego oraz jako wykładowca kursów i szkoleń z zakresu rachunkowości przedsiębiorstw, rachunkowości budżetowej i finansów publicznych. Prowadzi również szkolenia z zakresu praktycznego wykorzystania programów księgowych do zadań księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK