| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Od dnia 1 stycznia weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które określiło wysokość płacy minimalnej za 2014 r. Kwota ta została ustalona na 1680 zł brutto (ok. 1240 zł netto).

Płaca minimalna to kwota ustalana przez rząd, jednolita dla całego kraju, która została wprowadzona w celu ochrony interesów pracowników. Osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin nie może zarabiać poniżej niej. Ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia jest ustawowym obowiązkiem rządu. Jej propozycję musi przedstawić do 15 czerwca danego roku Komisji Trójstronnej. Co istotne do minimalnego wynagrodzenia wlicza się nagrody oraz premie. Minimalne wynagrodzenie za pracę nie dotyczy umowy zlecenia ani umowy o dzieło.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Statystyki

W porównaniu do zeszłego roku kwota ta wzrosła o 80zł. Co ciekawe zgodnie z propozycją rządową w 2015 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 1750 zł , czyli w stosunku do 2014 r. jest większa o 70 zł Oczywiście nie oznacza to, że pracownik otrzyma dokładnie taką ilość pieniędzy więcej. Minimalna kwota wynagrodzenia jest niższa w przypadku osób dopiero zaczynających pracę. Podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza również wzrost minimalnej podstawy zasiłku chorobowego, świadczenia pieniężnego dla praktykanta, a także wielu innych kwot. Dla pracodawcy oznacza to wzrost kosztów utrzymania pracownika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Polska a inne kraje

Nie wszystkie kraje mają określoną wysokość minimalnego wynagrodzenia. W niektórych jest to zależne od wieku, wykształcenia czy regionu. W Niemczech ma być on wprowadzony dopiero w 2015 r. 1680 zł brutto to kwota wyższa niż minimalna płaca np. w Bułgarii, Rumunii czy na Litwie. Dużo więcej zarabiają natomiast mieszkańcy Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. W porównaniu do innych krajów cena pracy w Polsce jest jednak wciąż dość niska.

Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii

Czytaj także

Aktualizacja: 26.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014r./ Fot. Fotolia
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014r./ Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK