| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba prowadząca pozarolniczą działalność, pobierająca świadczenie przedemerytalne?

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba prowadząca pozarolniczą działalność, pobierająca świadczenie przedemerytalne?

Emeryci prowadzący działalność gospodarczą opłacają z tego tytułu jedynie składkę zdrowotną. A co z tymi przedsiębiorcami, którzy pobierają świadczenie przedemerytalne? Czy są traktowani jak emeryci?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Przy czym obowiązkowe są ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe. Do ubezpieczenia chorobowego można przystąpić dobrowolnie.

W przypadku, kiedy przedsiębiorcy zostanie przyznane prawo do emerytury, nie ma on już obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności. Podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych.

Zobacz: Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odnoszą się w swojej treści jedynie do osób mających ustalone prawo do emerytury czy też renty, nic natomiast nie mówią o osobach pobierających świadczenie przedemerytalne. W konsekwencji nie dotyczy tych osób zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności.

A więc w sytuacji, kiedy osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne, zdecyduje się na prowadzenie działalności pozarolniczej, nie jest traktowana jak przedsiębiorca - emeryt. Oznacza to, iż osoby pobierające świadczenie przedemerytalne po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest tu dobrowolne.

Należy w tym miejscu przypomnieć, kogo przepisy wspomnianej ustawy określają za osobę prowadzącą działalność. Są to:

  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • twórcy i artyści,
  • osoby prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu ( w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, oraz działalność z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych),
  • wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółek: jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
  • osoby prowadzące niepubliczne szkoły, placówki lub ich zespoły, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Decydujący się na prowadzenie działalności o charakterze opisanym powyżej, muszą się więc liczyć z tym, że nawet pobierając świadczenie przedemerytalne będą obciążeni składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Oczywiście obowiązek ten będzie ich dotyczył, jeżeli nie będą mieli innych rodzajów aktywności zawodowej, będących tytułami do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Dariusz M. prowadzi działalność pozarolniczą na podstawie wpisu do ewidencji. Do 13 lutego 2010 r. pobierał świadczenie przedemerytalne, a od 14 lutego 2010r. nabył prawa do emerytury. Z tytułu prowadzonej działalności Dariusz M. do 13 lutego 2010r. podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Nie opłacał sobie składki chorobowej. Od dnia 14 lutego 2010r. osoba ta obowiązkowo opłaca tylko składkę zdrowotną z tytułu działalności. Dariusz M. nie skorzystał z prawa dobrowolnego przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK