| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Podpisując umowę zlecenia zastanawiamy się, czy od uzyskanych przychodów będziemy musieli opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia. Jeżeli nie zarobkujemy w inny sposób, musimy liczyć się z tym, że dosięgnie nas obowiązek ubezpieczeń. Co jednak, kiedy zawieramy jednocześnie kolejną umowę zlecenia, a potem może następną? Czy każda z tych umów będzie w pełni oskładkowana?

Magdalena W. wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, zawartej z firmą A, w jej siedzibie, na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r. Dodatkowo trafiło jej się krótkie zlecenie w firmie B, na okres od 15 do 20 lutego 2009 r., które wykonała w domu. Następnie, od 1 lipca 2009 r. osoba ta zawarła również 2 umowy agencyjne. Te prace wykonuje poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności zleceniodawców C i D.
Z tytułu umowy zlecenia w firmie A, Magdalena W. została zgłoszona do następujących obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i zdrowotnego. Dobrowolnie osoba ta przystąpiła również do ubezpieczenia chorobowego.
Z tytułu zlecenia w firmie B, C i D osoba ta podlegała obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe są w tej sytuacji dobrowolne. Magdalena W. podczas trwania jednocześnie umowy A i B, a potem A, C i D nie wnioskowała o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
Jednak od 1 września 2009 r. Magdalena W. postanowiła zmienić obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych na umowę w firmie C, ponieważ tam uzyskiwała najniższe przychody, a nie zależało jej na tym, by na konto emerytalne trafiały wysokie składki. Zrezygnowała więc z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w firmie A i została obowiązkowo objęta tymi ubezpieczeniami z tytułu umowy agencyjnej w firmie C. Zawnioskowała ponownie o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
W konsekwencji, schemat ubezpieczeń Magdaleny W. wygląda następująco:
Umowa A
– od 1 stycznia 2009r. do 31 sierpnia 2009 r. - obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz dobrowolne chorobowe,
- od 1 września 2009r. do 31 grudnia 2009 r. – tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Umowa B
- od 15 do 20 lutego 2009 r. – obowiązkowe tylko ubezpieczenie zdrowotne.
Umowa C
- od 1 września 2009 r. - obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz dobrowolne chorobowe.
Umowa D
- od 1 lipca 2009r. – tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz.74 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U. nr 210 poz. 2135 z późn. Zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 01.10.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.
Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK