| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?

Podpisując umowę zlecenia zastanawiamy się, czy od uzyskanych przychodów będziemy musieli opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia. Jeżeli nie zarobkujemy w inny sposób, musimy liczyć się z tym, że dosięgnie nas obowiązek ubezpieczeń. Co jednak, kiedy zawieramy jednocześnie kolejną umowę zlecenia, a potem może następną? Czy każda z tych umów będzie w pełni oskładkowana?

Magdalena W. wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, zawartej z firmą A, w jej siedzibie, na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2009 r. Dodatkowo trafiło jej się krótkie zlecenie w firmie B, na okres od 15 do 20 lutego 2009 r., które wykonała w domu. Następnie, od 1 lipca 2009 r. osoba ta zawarła również 2 umowy agencyjne. Te prace wykonuje poza siedzibą i miejscem prowadzenia działalności zleceniodawców C i D.
Z tytułu umowy zlecenia w firmie A, Magdalena W. została zgłoszona do następujących obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i zdrowotnego. Dobrowolnie osoba ta przystąpiła również do ubezpieczenia chorobowego.
Z tytułu zlecenia w firmie B, C i D osoba ta podlegała obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe są w tej sytuacji dobrowolne. Magdalena W. podczas trwania jednocześnie umowy A i B, a potem A, C i D nie wnioskowała o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
Jednak od 1 września 2009 r. Magdalena W. postanowiła zmienić obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych na umowę w firmie C, ponieważ tam uzyskiwała najniższe przychody, a nie zależało jej na tym, by na konto emerytalne trafiały wysokie składki. Zrezygnowała więc z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w firmie A i została obowiązkowo objęta tymi ubezpieczeniami z tytułu umowy agencyjnej w firmie C. Zawnioskowała ponownie o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
W konsekwencji, schemat ubezpieczeń Magdaleny W. wygląda następująco:
Umowa A
– od 1 stycznia 2009r. do 31 sierpnia 2009 r. - obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz dobrowolne chorobowe,
- od 1 września 2009r. do 31 grudnia 2009 r. – tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Umowa B
- od 15 do 20 lutego 2009 r. – obowiązkowe tylko ubezpieczenie zdrowotne.
Umowa C
- od 1 września 2009 r. - obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz dobrowolne chorobowe.
Umowa D
- od 1 lipca 2009r. – tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz.74 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U. nr 210 poz. 2135 z późn. Zm.)

reklama

Aktualizacja: 01.10.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.
Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »