Kiedy powstaje i wygasa obowiązek ubezpieczenia?
Aktualizacja: 17.06.2014
Każda osoba powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych od daty powstania obowiązku ubezpieczenia oraz wyrejestrowana z ubezpieczeń od dnia, w którym przestała im podlegać. »
Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek macierzyński?
Aktualizacja: 17.06.2014
Zgodnie z przepisami prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywają osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Jednocześnie, osoby te podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu, a niektóre z nich również są objęte ubezpieczeniem wypadkowym. »
Pracownik transgraniczny a przepisy ubezpieczeniowe
Aktualizacja: 06.09.2012
Konsekwencją otwartych granic w UE jest wzrost liczby tzw. pracowników transgranicznych. Jakie warunki trzeba spełnić, by być kwalifikowanym do tej kategorii? Na czym polega jej szczególny status i jakim regulacjom podlega? »
Aktualizacja: 22.09.2011
Emeryci prowadzący działalność gospodarczą opłacają z tego tytułu jedynie składkę zdrowotną. A co z tymi przedsiębiorcami, którzy pobierają świadczenie przedemerytalne? Czy są traktowani jak emeryci? »
Kilka umów-zleceń - z tytułu której istnieje obowiązek ubezpieczenia?
Aktualizacja: 01.10.2015
Podpisując umowę zlecenia zastanawiamy się, czy od uzyskanych przychodów będziemy musieli opłacać składki na wszystkie ubezpieczenia. Jeżeli nie zarobkujemy w inny sposób, musimy liczyć się z tym, że dosięgnie nas obowiązek ubezpieczeń. Co jednak, kiedy zawieramy jednocześnie kolejną umowę zlecenia, a potem może następną? Czy każda z tych umów będzie w pełni oskładkowana? »
Co to jest Centralny Rejestr Ubezpieczonych?
Aktualizacja: 22.09.2011
Centralny Rejestr Ubezpieczonych, jak sama nazwa wskazuje jest rejestrem, w którym znajdują się dane osób ubezpieczonych, czyli osób za które odprowadzane są składki na ubezpieczenie. »
Jakie ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy?
Aktualizacja: 22.09.2011
Jestem studentem, chcę dorobić do studiów i zdobyć trochę doświadczenia. Zaczynam pracę na umowę zlecenia. W związku z tym mam pytanie, jakim ubezpieczeniom będę podlegał? »
W jaki sposób rozstrzyga się zbiegi tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych?
Aktualizacja: 22.09.2011
W stosunku do osób spełniających warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów stosuje się szczególne zasady objęcia tymi ubezpieczeniami. Zbieg tytułów do ubezpieczeń jest sytuacją, w której musimy rozstrzygnąć z jakiego tytułu, jakim ubezpieczeniom, dobrowolnie czy obowiązkowo, dana osoba podlega. »
Czy umowa o dzieło rodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne?
Aktualizacja: 22.09.2011
Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do ubezpieczeń. Oznacza to, że jeżeli wykonujesz pracę tylko i wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, to nie są za Ciebie odprowadzane żadne składki. »
Na jakich zasadach podlegamy ubezpieczeniom z poszczególnych tytułów ubezpieczenia
Aktualizacja: 22.09.2011
Dla każdego tytułu do ubezpieczeń można określić rodzaj ubezpieczeń, jakim dana osoba podlega. Przepisy definiują również jakim ubezpieczeniom podlegamy na zasadzie dobrowolności lub obowiązku, a którym nie podlegamy wcale. »
Jak prawo do emerytury lub renty wpływa na obowiązek ubezpieczeń?
Aktualizacja: 22.09.2011
Sposób podlegania ubezpieczeniom społecznym osób posiadających prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może się różnić w niektórych przypadkach od obowiązku ubezpieczenia osób nie mających takiego prawa. »
Czym jest zbieg tytułów do ubezpieczeń?
Aktualizacja: 22.09.2011
W związku z różnego rodzaju aktywnością zawodową często zdarza się, że zaistnieje w tym samym czasie, podstawa do objęcia danej osoby obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z więcej niż jednego tytułu. Nie oznacza to jeszcze, że w każdym przypadku ze wszystkich rodzajów tytułów do ubezpieczeń musimy opłacać składki na ubezpieczenia. »