| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Czy od nagród jubileuszowych naliczane są składki?

Czy od nagród jubileuszowych naliczane są składki?

Dostałem nagrodę jubileuszową z okazji 10-lecia firmy. Czy zostanie od niej odprowadzona składka na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Zgodnie z par. 2 ust.1 pkt. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z podstawy wymiaru składek wyłączone są nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co pięć lat. Dotyczy to jednak nagród przyznawanych w związku z określonym stażem pracy pracownika, a nie jubileuszem firmy.

Zobacz: W jaki sposób opłacać składki na ubezpieczenia?

W Pana przypadku, pańska nagroda nie jest wyłączona z podstawy wymiaru składek. Pana pracodawca powinien od otrzymanej przez Pana nagrody naliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Dzieje się tak, ponieważ Pana nagroda stanowi przychód z umowy o pracę i jako taki nie jest wyłączony z podstawy wymiaru składek.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia zdrowotne

Podstawa prawna: Par. 2 Rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.)

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Składki na ubezpieczenie społeczne a nagrody dla pracowników.
Składki na ubezpieczenie społeczne a nagrody dla pracowników.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK