| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?

Jak uzyskać od ZUS pisemną interpretację przepisów?

Jeżeli przedsiębiorca ma wątpliwości co do zastosowania przepisów dotyczących ubezpieczeń w swojej sprawie od niedawna może zwrócić się do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji w tym zakresie.

O taką interpretację może wnioskować osoba, która już  prowadzi działalność. Wniosek musi dotyczyć przyszłego zdarzenia, stanu faktycznego, zaistniałego nie wcześniej niż 20 września 2008r., lub stanu do okresu przed i po tej dacie.

W szczególności Oddziały ZUS udzielają interpretacji w sprawie:

  • Podlegania ubezpieczeniom społecznym.
  • Podstawy wymiaru, stopy procentowej, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  • Zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego na terenie UE w świetle przepisów Tytułu II Rozporządzenia Rady (EWG) 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie.

Zobacz: Jakie zwolnienia ze składek na FP i FGŚP przysługują za pracowników 50+?

W celu uzyskania interpretacji przedsiębiorca powinien złożyć wniosek według wzoru proponowanego przez ZUS lub w innej formie..

Wniosek taki powinien zawierać następujące informacje:

  • nazwę, siedzibę firmy, miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, ewentualny adres do korespondencji,
  • numer NIP,
  • numer w rejestrze przedsiębiorców, KRS lub Ewidencji Działalności Gospodarczej,
    - w razie ustanowienia pełnomocnika – jego dane osobowe i adres (ewentualnie dołącza się pełnomocnictwo),
  • przedstawienie stanu faktycznego, lub przyszłego zdarzenia oraz własnego stanowiska w tej sprawie.

Następnie, w ciągu 7 dni od złożenia wniosku należy wnieść opłatę w wysokości 40 zł na rachunek Oddziału ZUS,, do którego kierowaliśmy wniosek  Opłatę wnosi się za każdy przedstawiony we wniosku odrębny stan faktyczny, tytułując wpłatę numerem NIP przedsiębiorcy i oznaczeniem „opłata za wniosek z dnia… o wydanie interpretacji, skierowany do Oddziału ZUS w …”.

Udzielenie interpretacji przez ZUS następuje w drodze decyzji (od której przysługuje odwołanie), w ciągu 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku. Jeśli ZUS w tym czasie nie odpowie, obowiązuje interpretacja przepisów przedstawiona przez wnioskodawcę.

Interpretacja będzie zawierała wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia odwołania.  Przedsiębiorca może nie zastosować się do interpretacji.  W takim przypadku jednak będzie musiał liczyć się z poniesieniem konsekwencji takiego działania.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca postąpi zgodnie z interpretacją, nie poniesie sankcji, ponieważ wydana interpretacja jest wiążąca dla ZUS i jej zmiana będzie możliwa wyłącznie w drodze wznowienia postępowania. 

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK