| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Jak przywrócić termin dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe?

Jak przywrócić termin dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe?

Zdarza się, że przez pomyłkę, brak czasu lub środków, opłacamy składki na ubezpieczenia w zaniżonej wysokości lub z kilkudniowym opóźnieniem. Bywa również, że dokonujemy przelewu tego samego dnia, co termin wpłaty składek, a transakcja jest realizowana dzień później. Niestety w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, sytuacje takie powodują przerwanie podlegania temu ubezpieczeniu, a to z kolei może skutkować odmową przyznania świadczeń na wypadek choroby lub macierzyństwa.

Jeżeli nasza dokumentacja w ZUS jest prawidłowa i kompletna, nie zalegamy z opłata składek oraz nie jest konieczne dokonanie dodatkowych ustaleń, to wniosek taki powinien być rozpatrzony w ciągu 30 dni. W przeciwnym razie ZUS wezwie nas do zapłaty należności, uzupełnienia dokumentów albo wniosku i w zależności od tego jak długo będzie trwało wykonanie tych czynności, o tyle może wydłużyć się termin uzyskania odpowiedzi.

W przypadku, gdy zostanie wyrażona zgoda na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, będziemy mieli ciągłość ubezpieczenia, bez dalszych konsekwencji.

Zobacz: Jakie są podstawowe zadania i kompetencje ZUSu?

Gdy ZUS odmówił ubezpieczonemu wypłaty zasiłku z powodu ustania ubezpieczenia chorobowego, a ubezpieczony występuje do ZUS  z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, wniosek ten jest traktowany jako ponowny wniosek o wypłatę zasiłku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w tej sprawie, zasiłek będzie w takim przypadku przysługiwał, jeżeli prawo do niego nie uległo przedawnieniu.

Jeśli natomiast ZUS odmówi nam „przywrócenia” terminów płatności, to „wypadamy” z ubezpieczenia chorobowego od pierwszego dnia miesiąca, za który spóźniliśmy się ze spłatą. W konsekwencji :

  • tracimy ciągłość ubezpieczenia chorobowego,
  • będziemy musieli skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową zgodnie z ustalonymi okresami niepodlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu,
  • jeżeli wnioskowaliśmy o jakiekolwiek świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, to musimy się w takim wypadku liczyć z odmową jego wypłaty.

Należy więc zwracać szczególną uwagę na terminy regulowania należności z tytułu składek, zwłaszcza jeżeli podlegamy dobrowolnie ubezpieczeniom. Radzimy pieczołowicie prześledzić postanowienia regulaminów dotyczące sposobu i terminu realizacji transakcji przelewów, aby uniknąć opóźnień. Ważna jest bowiem data wpływu środków na rachunek ZUS, a nie moment zlecenia przelewu, czy też stempel z dnia dokonania wpłaty. Istotne będą zatem regulacje banku, w którym dokonujemy przelewu na rachunek ZUS.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

  Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 04.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przerwanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie jest nieodwołalne.
Przerwanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie jest nieodwołalne.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK