| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby a składki ZUS

Świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby a składki ZUS

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, pracownicy mogą w czasie choroby korzystać ze świadczeń, m.in. z karnetów, premii. Czy w takiej sytuacji, świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby podlegają oskładkowaniu?

Nasza firma finansuje pracownikom karnety, które umożliwiają bezpłatny wstęp na różne obiekty sportowe. Zgodnie z regulaminem wynagradzania, pracownicy mogą korzystać z tych karnetów także w okresie absencji chorobowej. Czy w tej sytuacji od wartości karnetu sfinansowanego przez pracodawcę należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne – pyta Czytelnik z Nowego Sącza.

Nie. Świadczenia przysługujące pracownikom, zgodnie z przepisami płacowymi także w okresie pobierania zasiłków, są wyłączone z podstawy wymiaru składek. Przy czym należy pamiętać, że jeśli pracownik choruje tylko przez część miesiąca, to świadczenie to będzie zwolnione z oskładkowania tylko w części przypadającej na okres absencji chorobowej. W związku z tym, od wartości karnetu sfinansowanego przez pracodawcę nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za okres, w którym pracownik pobierał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej rozporządzenie składkowe).

Natomiast do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób (art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Podstawy wymiaru składek nie stanowią te składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku (§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego). Oznacza to, że aby skorzystać ze zwolnienia składkowego, prawo do tych składników za okres absencji chorobowej musi jasno wynikać z przepisów wewnętrznych regulujących kwestie wynagradzania pracowników.

Należy także pamiętać o tym, że powyższe zwolnienie nie dotyczy składników o charakterze uznaniowym, o wypłatę których pracownik nie ma roszczenia, nawet w przypadku, gdy w obowiązujących u danego pracodawcy przepisach o wynagradzaniu istnieje zapis stwierdzający, że pracownik zachowuje do niego prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego (interpretacja ZUS z 17 lipca 2015 r. sygn. DI/200000/43/686/2015).

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

radca prawny, były wieloletni pracownik ZUS

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby a składki ZUS
Świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby a składki ZUS

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK